• Współczesne

    Śmieszkowo. Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła

    Pierwsza znana wzmianka o miejscowości Śmieszkowo (pierwotnie: Nowa Osada, niem: Lache) pochodzi z roku 1600. Wioska należała wtedy do dóbr Opalińskich. Kościół jest wspomniany po raz pierwszy w roku 1619 . Obecna budowla pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. W kwietniu 1958 r. wpisana została do rejestru zabytków. Zdjęcia architektury zewnętrznej kościoła p.w. św. Andrzeja w Śmieszkowie wykonane zostały w styczniu, marcu i czerwcu 2020 r. Dodatkowo udało mi się odnaleźć i umieścić jedną fotografię z sierpnia 2006 r. W czerwcu 2020 r. urzekała nie tylko oryginalna architektura wiekowej świątyni, ale też jej zielone, pachnące kwiatem lipowym, otoczenie. Zapraszam do galerii. Jan Wojtasik Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne i…

  • Współczesne

    Ciosaniec. Kościół p.w. św. Michała Archanioła

    Ciosaniec (pierwotnie Zossinda i Czyossavyecz, niem: Ostlinde) należy do najstarszych miejscowości na dawnym pograniczu Wielkopolski i Śląska. Już w dokumencie wystawionym 6 stycznia 1278 roku pojawia się pierwsza wzmianka dotycząca wsi „Zossinida”. Do roku 1793 miejscowość należała do Królestwa Polskiego. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w roku 1673. Sto lat później zastąpiono go nowym, a w 1789 Ciosaniec stał się samodzielną parafią. Świątynia obecna w stylu neobarokowym wzniesiona została w latach 1912-1914. Wszystkie zabytki we wnętrzu pochodzą z kościoła zbudowanego w 1777 roku. W prezbiterium znajduje się płaskorzeźba Michała Archanioła. Kościół p.w. św. Michała Archanioła wraz z historycznym otoczeniem jest uznany za obiekt zabytkowy. Zdjęcia architektury zewnętrznej kościoła wykonane w większości…

  • Współczesne

    Przybyszów. Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej

    Kościół ten zbudowany został w latach 1657-1658 przez ówczesnych właścicieli von Barwitz’ów. Pierwotnie pomyślany był jako kaplica rodowa. Później był wielokrotnie przebudowywany. W 1689 r. ołtarz spłonął. Wnuk fundatorów zlecił jego odnowienie i prawdopodobnie wtedy powstało monumentalne malowidło przedstawiające Matkę Bożą pod Krzyżem. Jednak obraz był dużych rozmiarów i nie pasował do małej świątyni. W XIX w. przeniesiono go więc do Sławy do kościoła św. Michała Archanioła (nawa przy bocznym wejściu). W Przybyszowie umieszczono natomiast obraz przedstawiający Madonnę Sykstyńską stanowiący kopię dzieła Rafaela Santi (1513). Oryginał Madonny Sykstyńskiej znajduje się obecnie w muzeum w Dreźnie. Niestety autor udanej kopii Madonny z ołtarza w Przybyszowie ciągle pozostaje nieznany. Zdjęcia świątyni zostały…

  • Aforyzmy i sentencje

    Siła wiary w siebie

    „Kiedy człowiek myśli, że nie da czegoś zrobić, nigdy nie da rady; nawet jeżeli jest bardzo inteligentny, nawet jeśli ma tysiąc talentów”. Indira Gandhi /w/: Oriana Fallaci, Wywiad z historią, Wydawnictwo „Świat Książki”, Warszawa 2018 s. 210

  • Opinie

    Nadmiar informacji

    […] Funkcjonujemy w świecie, który pęka od nadmiaru informacji i jednocześnie jesteśmy skazani na poczucie ciągłego niedoinformowania. […] Zygmunt Bauman /w/: Rozmowy Petera Haffnera z Zygmuntem Baumanem. Czynić swojskie obcym, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2019 s. 94