-
Pozytywizm prawniczy
[…] Wydarzenia, jakie nastąpiły w Niemczech po 1933 roku, pokazały, że niemożliwe jest utożsamianie prawa z ustawą. Istnieją bowiem zasady, które nawet jeśli nie są wyraźnie w ustawie sformułowane, są oczywiste dla wszystkich traktujących prawo jako wyraz pewnych wartości, a nie tylko jako przejaw woli ustawodawcy.
-
Chiny potęgą naukową, Polityka’ 2013
[…] Od 1999 r. Chiny zwiększają swoje wydatki na badania w tempie średnio ok. 20 proc. rocznie. W 2011 r. nakłady państwowe i prywatne na ten cel wyniosły łącznie prawie 138 mld dol. (w USA ok. 400 mld dol.), w 2015 r. chcą przeznaczyć na naukę blisko 400 mld dol.
-
Uwaga: wysokie napięcie, Wrzeciono’ 1987
Badanie zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym należy do ważnych zadań prokuratora. Do ich wyjaśnienia, poza znajomością prawa, konieczna jest wiedza z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, często psychiatrii i psychologii sądowej.
-
Pozytywizm prawniczy
[…] Norma nadrzędna określa ramy, w których osoba upoważniona do wykonywania władzy prawnej: ustawodawczej, wykonawczej lub sądowej, może swobodnie kształtować linię swojego postępowania. Tak więc komornik sądowy ma prawo dokonać zajęcia zgodnie z prawomocnym wyrokiem.