-
Nadmiar pracy
„Za żadną cenę nie wolno dopuścić do ogłupienia od nadmiaru pracy. Należy czytać książki spoza sfery swoich bezpośrednich zainteresowań, chodzić do kina i teatru, utrzymywać kontakty z naukowcami specjalności przyrodniczych i technicznych.” Wiesław Górnicki
-
W barze niebezpiecznie, Wrzeciono’ 1979
Niejedna sprawa kryminalna miała swój początek w barze lub innym podobnym miejscu. Przykładem jest zdarzenie opisane przez „Wrzeciono” w 1979 r. Rzecz cała zdarzyła się w Sławie, w słynnym wówczas barze Śląskim.
-
Rodzinny wypad, Wrzeciono’ 1979
Ktoś powiedział, że w życiu społecznym, niezależnie od tego, jak szybko i gruntownie się zmienia, zawsze jest też pewna kontynuacja. Słynna nowosolska juma przełomu XX i XXI wieku też miała swoje wzorce w latach znacznie wcześniejszych. W czasach tzw. realnego socjalizmu też niektóre granice otwierano przed sąsiadami.
-
Rozbój, Głos Metalowca’ 1979
Już prawnicy rzymscy przywiązywali ogromną wagę do konieczności różnicowania w każdej sprawie dwóch jej aspektów: kwestii faktycznych i kwestii prawnych. Oczekiwanie to nie zmieniło się zresztą do czasów współczesnych. Potwierdza je analiza wszelkiego rodzaju decyzji procesowych, zwłaszcza uzasadnień wyroków.
-
Oczekiwania a możliwości
„Dysproporcje między żądaniami a możliwościami prowadzą do błędów lub niewspółmierności kosztów” Kazimierz Jaegermannn
-
Człowiek i technika
„Liczy się przede wszystkim jakość. Dziesięć przestarzałych środków technicznych nie zastąpi jednego nowoczesnego, ale żaden środek techniczny nie zastąpi człowieka”. Tadeusz Hanausek
-
Bogactwo i podatki
„Zanim bogactwo zostanie opodatkowane, wcześniej trzeba je stworzyć.” Margaret Thatcher [b.d.b]
-
Kontrakt, Głos Metalowca’ 1978
To, co najogólniej nazywamy korupcją w sporcie, nie jest zjawiskiem charakterystycznym tylko dla sportu współczesnego. Z problemem borykały się organy ścigania i wymiar sprawiedliwości już kilkadziesiąt lat temu. Także działacze Zakładowego Klubu Sportowego DOZAMET nie byli wolni od pokus.