Rajd „Romantyczna Puszcza” zakończony
Jodłów. Pogoda dopisała i – zgodnie z planem – 2 maja 2015 r. wystartował z jodłowskiego ronda zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska rajd rowerowy „Romantyczna Puszcza”. Na starcie stawiło się blisko 30 rowerzystów, w różnym wieku i z różnych miejscowości.
Uwagę zwracała dobrze zorganizowana grupa cyklistów z gminy Przemęt. Wśród uczestników była także wójt nowosolskiej gminy wiejskiej Pani Izabela Bojko, a całością przedsięwzięcia dowodził Prezes Stowarzyszenia Pan Mirosław Wojtczak.
Trasa prowadzącego po obszarze d. Puszczy Tarnowskiej rajdu liczyła 25 km. i niemal w całości przebiegała starymi drogami leśnymi, obecnie oznakowanymi jako trasy rowerowe przez SWRLJ i Starostwo Powiatowe w Nowej Soli. W ciągu czterech godzin przejechano przez: dwa powiaty – nowosolski i wschowski, dwa Nadleśnictwa – Sława Śląska i Nowa Sól oraz trzy gminy – nowosolską, siedliską i sławską.
Tak, jak zakładał to program wyprawy, uczestnicy rajdu odwiedzili kolejno następujące charakterystyczne miejsca w Puszczy Tarnowskiej: Dębowy Jar, Gaj Wandy, Czerwoną Małpę, Drogę Geibla, Pawilony Myśliwskie i Dębówko. Przejechali też leśnym fragmentem tzw. Drogi Geibla’a. To dawny trakt komunikacyjny łączący Siedlisko zamek w Siedlisku z położoną w centrum puszczy, a postawioną ok. 1840 r. letnią rezydencją księcia Henryka, czyli Heinrichlust. To właśnie tam kilkakrotnie gościł późnoromantyczny poeta niemiecki Emanuel Geibel. W leśnych ostępach szukał inspiracji i tworzył. Otoczenie starodrzewia dębowego i bliskość założenia parkowego z polem kasztanowców nazwanego Gajem Wandy [Wandashain] bez wątpienia sprzyjała twórczym poszukiwaniom.
Na każdym z postojów odbyły się krótkie pogadanki tematycznie związane z odwiedzanym aktualnie miejscem. Ich autorami byli m.in. leśnik – Pan Tadeusz Sokołowski i myśliwy – Pan Andrzej Sacewicz. Słuchacze mogli zapoznać się z problemami zwalczania szkodników leśnych, zasadach prowadzenia plantacji czy regułach obowiązujących myśliwych przy wykonywaniu polowania.
Uczestnicy dobrze poradzili sobie z leśnymi drogami, a utrudnienia powodowane obecnością piasku czy korzeni, nie sprawiły problemów. Nikt nie wybrał krótszego wariantu trasy.
Rozwiązanie rajdu nastąpiło w pobliżu Jodłowa. Pan Mirosław Wojtczak podziekował osobom wpółpracujacym przy organizacji pierwszej tegorocznej wyprawy do głębii Puszczy, a jej uczestnicy otrzymali okolicznościowe pamiatki.
Podsumowanie stało się też okazją do zaproszenia uczestników do udziału w kolejnym rajdzie, które wyruszy z Jodłowa do Grochowic w dniu 20 czerwca b.r. Projektowany rajd będzie poświęcony 75-leciu Lasów Państwowych oraz polskiemu poecie i prozaikowi Edwardowi Stachurze, który w 1967 r. pracował sezonowo w Nadleśnictwie Sława Śląska i przez kilka tygodni mieszkał w Grochowicach.
Jan WOJTASIK
Zdjęcia poniżej pochodzą ze zbiorów własnych autora; opinie o rajdzie można przeczytać oraz zamieścić TUTAJ