Współczesne

Batumi w deszczu, Batumi w słońcu

Batumi liczy sobie 160 tys. mieszkańców. Jest trzecim co do wielkości miastem Gruzji. Powstało na pocz. X w. w południowo-zachodniej kraju, na wybrzeżu Morza Czarnego. Od II połowy XIX w., po przyłączeniu do Rosji i rozbudowie portu, zauważa się dynamiczny rozwój miejscowości.

Mimo, iż w Batumi znajdują się zakłady przemysłowe i liczne instytucje kulturalne, miasto to jest jednak przede wszystkim znanym ośrodkiem wypoczynkowym, z dobrze zagospodarowanym pasem nadmorskim. Uwagę zwraca wielokilometrowa promenada, liczne restauracje czy nowoczesna sala koncertowa.

Czas mojego krótkiego spaceru po Batumi podzielił się wyraźnie na „porę deszczową” i przeddeszczowe oraz podeszczowe godziny słoneczne. Widać to wyraźnie na zamieszczonych w galerii fotografiach. Wiele z nich pokazuje zresztą dokładnie te same miejsca – raz w odcieniach smutnej, pochmurnej szarości, w innych przypadkach niesamowicie rozjarzone promieniami słonecznymi.

Herbaciane pola Batumi, które marzyło mi się totografować przeszły już niestety do historii. Łatwiej tu też kupić herbatę cejlońską czy jakakolwiek inną niż gruzińską. Zdjęcia ukazują więc głównie okolice promenady, portu i zabytkowej części miasta.

Zapraszam do spaceru po sierpniowo-wrześniowym, a zarazem deszczowo-słonecznym Batumi. Wersja dynamiczna galerii wraz z podkładem muzycznym znajduje się TUTAJ.

Jan WOJTASIK 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *