Tropem tajemnic dawnej Puszczy Tarnowskiej. Kolejna ciekawa wyprawa rowerowa
Jodłów. Tytuł dobrze oddaje zamysł organizatorów I Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego, do udziału w którym zaprasza Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów. Rajd odbędzie się w niedzielę 3 sierpnia 2014 r. Start wyznaczono na godz. 9.00 w centralnym punkcie Jodłowa, czyli na tzw. Jodłowskim Rondzie. Przygotowane w ramach Dni Jodłowa i współorganizowane z Nadleśnictwem w Sławie przedsięwzięcie adresowane jest do rowerzystów w każdym niemal wieku.
Stosunkowo krótka, gdyż licząca 15,5 km i, na całej swojej długości biegnąca lasami, pomarańczowa trasa spacerowa, w trzech co najmniej miejscach może być skorygowana dla potrzeb bardziej zaawansowanych rowerzystów i wydłużona w kierunku kolejnych puszczańskich atrakcji.
Analogicznie, osoby które z jakichkolwiek powodów zmuszone byłyby do skrócenia wyprawy, np. do 10 km, mogą w odpowiednim momencie oznakowanych szlakiem czerwonym, a więc bez ryzyka zabłądzenia w Puszczy, powrócić do Jodłowa.
Rajd ma także charakter poznawczy. Jego celem jest bowiem przybliżenie uczestnikom turystyczno-krajoznawczych atrakcji dużego kompleksu leśnego oraz pogłębienie wiedzy o historii, dziedzictwie kulturowym, ochronie środowiska naturalnego, ekologii i gospodarce na obszarze dawnej Puszczy Tarnowskiej.
Wyprawie towarzyszyć będą znawcy historii i administracji oraz gospodarki leśnej. Więcej o samej trasie wyprawy i charakterystyce poszczególnych etapów oraz odwiedzanych miejsc można przeczytać na stronie „Tekstów i pejzaży” w zakładce poświęconej Puszczy Tarnowskiej. Dotyczy to zwłaszcza takich miejsc, jak: dawna śródleśna osada Dębówko [niem. Glogeiche], Wysoka Hala, Pawilony Myśliwskie, Czerwona Małpa czy Gaj Wandy.
Na uczestników czekają okolicznościowe pamiątki.
Organizatorzy przypominają, że konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Koszty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków poniesie organizator. Uczestnicy powinni jednak jeszcze przed startem wpisać się na odpowiednią listę. Konieczne jest więc posiadanie dokumentu z numerem PESEL.
Posiłek i napoje chłodzące uczestnicy wyprawy zabezpieczają sobie we własnym zakresie.
Z uwagi na publikowane ostatnio ostrzeżenia o zagrożeniach w niektórych regionach Polski inwazją kleszczy, zaleca się zabranie ze sobą odpowiedniej odzieży i chemicznych środków p/kleszczom oraz komarom. Przezorność nakazuje także posiadanie rowerowej pelerynki p/deszczowej. Zamieszczona poniżej mapka ilustruje schematyczny układ jodłowskich tras spacerowych. Dodatkowo oznaczono na niej kolorem czerwonym także dojazd do głazu „Czerwona Małpa”.
Dojazd do Jodłowa drogą wojewódzką nr „318” Lubięcin – Tarnów Jezierny, odległość zaś z Nowej Soli do Jodłowa wynosi 25 km, z Siedliska 22, a ze Sławy 12 km.
Strona „Teksty & Pejzaże” objęła patronat medialny nad imprezą i wspiera organizację wycieczki.
Jan WOJTASIK