Konotop. Kościół p.w. św. Anny
Konotop jest dużą wioską w gminie Kolsko, w powiecie nowosolskim. Historycy datują powstanie osady w XIII w. Z całą pewnością już w 1308 r. istniał tu kościół p.w. św. Anny. Najpewniej postawiono go z drewna. Przyjmuje się, że uległ on spaleniu.
Dostępne źródła wspominają o budowie kościoła w połowie XVI w. Wkrótce po zakończeniu budowy został przejęty przez protestantów i znajdował się w ich rękach do czasów kontrreformacji w połowie XVII w.
W kryptach świątyni chowano kolejnych właścicieli majątku. W kaplicach bocznych zachowały się renesansowe i barokowe płyty grobowe oraz epitafia. W 1595 r. na drewnianej dzwonnicy, zlokalizowanej w pobliżu kościoła, zawieszono dzwon, ufundowany przez Annę von Kottwitz. Znajdują się na nim herby rodziny Kottwitz oraz napis o treści: „Zapraszam Ciebie na Słowa Boga, wołam Ciebie posłuchać Słowa Boga”.
Na początku XVIII w. świątynia poddana została gruntownej przebudowie. Prawdopodobnie od strony zachodniej dostawiona została wieża. Zmienił się też kształt budynku. Wieżę zniszczoną najpewniej wskutek pożaru rozebrano w XIX w. Na jej miejscu postawiona została kruchta.
Generalny remont kościoła p.w. św. Anny w Konotopie przeprowadzono w latach 1981-1990. Obecnie jest filią parafii w Kolsku.
W galerii prezentującej głównie zewnętrzną architekturę świątyni oraz wygląd dzwonnicy znalazły się zdjęcia z lipca 2012 r., kwietnia 2014 r., sierpnia 2018 r., kwietnia 2019 r. oraz marca, kwietnia i sierpnia 2020 r. i lipca 2021 r.
Jan Wojtasik
Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne”
Budowle Kościoła są naszymi twierdzami; ich załoga zmienia się co pół wieku i walczy o wiarę w sercach ludzkich. Jan Gerhard