Solniki. Kościół pw. św. Anny
Najstarsza wzmianka o kościele parafialnym w Solnikach (d. Czolnik, niem. Zölling) w powiecie nowosolskim pochodzi już z 1200 roku. Budowlę w typowym dla czasów stylu romańskim postawiono z kamienia na górującym nad okolicą wzgórzu.
Wcześniej, niedaleko tego miejsca tym stało przez 300 lat słowiańskie grodzisko należące do plemienia Dziadoszan.
Kościół w swojej ponad 8.wiekowej historii był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Zmieniało się też wyposażenie wnętrza. Jego pierwszym patronem był św. Marcin, a sama parafia pod koniec XIII wieku obejmowała swoim zasięgiem aż 10 okolicznych wsi.
W połowie XVI w. świątynię przejęli luteranie, którzy sprawowali nabożeństwa do połowy następnego stulecia. Po II WŚ w 1945 r. patronką solnickiego kościoła została św. Anna.
Charakterystyczna bryła świątyni w Solnikach, z uwagi na wielkość i położenie, widoczna jest z każdego kierunku z wielu kilometrów.
Swoistego klimatu, może nawet magii – poza niezwykłym kontekstem historycznym – dodają miejscu wmurowane płyty nagrobne byłych właścicieli wioski oraz otaczający kościół dawny cmentarz i mur.
W galerii znalazły się zdjęcia wnętrza oraz zewnętrznej architektury kościoła pw. św. Anny w Solnikach w większości wykonane w roku 2020 r. oraz kilka starszych. Najstarsze pochodzi z roku 2006.
Zapraszam do obejrzenia galerii.
Jan Wojtasik
Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne i nowożytne”
Budowle Kościoła są naszymi twierdzami; ich załoga zmienia się co pół wieku i walczy o wiarę w sercach ludzkich. Jan Gerhard