-
Czerwcowe nowości w galeriach fotograficznych
Przybyszów – Studzieniec – Śmieszkowo. Czerwcowe wyjazdowe plenery zaowocowały uzupełnieniem o nowe zdjęcia kilku galerii fotograficznych. Dotyczy to przede wszystkim architektury starych kościołów wiejskich Środkowego Nadodrza i Pojezierza Sławskiego.
-
Broniszów. Kościół p.w. św. Anny
Broniszów (d. Brunzlinwalde) położony jest w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów. Istnieje przekaz, wg którego niewielkim zamkiem obronnym w Broniszowie miał w 1273 r. zarządzać komes Bytomia Odrzańskiego o imieniu Bronisław. Pierwsza pewna wzmianka o miejscowości jednak pochodzi z roku 1305, a świątynia pod wezwaniem św. Anny w Broniszowie wzmiankowana była w roku 1376 r. Najpewniej wykonano ją w stylu gotyckim z drewna. Kolejny kościół w tym miejscu wzniesiono w latach 1606-1607. Uległ on zniszczeniu wskutek pożaru 60 lat później. W stylu barokowym odbudowany został pod koniec XVII wieku. Jak większość kościołów na Środkowym Nadodrzu przechodził zmienne losy. W 1609 r. został przejęty przez luteran. Katolicy odzyskali go w 1654…
-
Mirocin Dolny. Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny
Mirocin Dolny (d. Herzogwald) – wieś w powiecie nowosolskim wymieniona została w dokumentach w 1271 r. Najpewniej w zbliżonym do tej daty czasie zbudowano kościół p.w. Najświętszej Marii Panny. Pierwotnym patronem świątyni był św. Andrzej. Jednonawowa budowla wykonana została z kamienia i rudy darniowej. Z czasem otoczono ją kamiennym murem. Obok stanęła nie istniejąca już dzisiaj drewniana dzwonnica. Rozebrano ją na początku XX wieku. Wczesniej, gdyż już pod koniec XIX wieku świątynia została opuszczona. Wyremontowano ją po roku 1945. Zamieszczone w galerii zdjęcia zewnętrznej architektury kościoła wykonane zostały w styczniu i czerwcu 2020 r. Zapraszam do wirtualnej wycieczki wokół świątyni. Jan Wojtasik Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne i nowożytne”…
-
Mirocin Górny. Kościół p.w. św. Jerzego
Mirocin Górny (d. Herczogwald – 1305) – wieś w powiecie Nowosolskim – powstał zapewne w XIII w. Gotycka, pochodząca z połowy XIV wieku, świątynia znajduje się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg do Żagania, Zielonej Góry i Kożuchowa. Wzniesiono ją z kamienia polnego i rudy darniowej na planie prostokąta. Później była wielokrotnie przebudowywana. Od zachodniej strony zbudowana została sporych rozmiarów wieża, w której umieszczony jest dzwon z drugiej połowy piętnastego wieku. Od strony północnej postawiono zakrystię i kaplicę. Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem, w którym od południowej strony znajduje się późnogotycka bramka z ostrołukowym przejazdem. W XVIII wieku powstała tez kruchta od południa i prawdopodobnie zainstalowany mechanizm zegara na…