-
Jaworki. Trzy rezerwaty, dwa wąwozy, dużo kwiatów i przepiękna świątynia
Trzeba przyznać, że jak na jedną miejscowość, jaką są Jaworki w gminie Szczawnica, trzy rezerwaty i dwa wąwozy to naprawdę dużo. Pierwszy z wąwozów – Homole, położony bliżej Szczawnicy – znany jest raczej powszechnie. Ma status rezerwatu przyrody. Niemal od świtu do późnego wieczora ciągną do niego niemal mniejsze i większe grupy turystów. Nie powinno to dziwić, gdyż miejsce to doskonale łączy w sobie wartości estetyczne, przyrodnicze i do pewnego przynajmniej stopnia – wymagania turystyczne. Największe wrażenie robią otaczające wąską dolinę wysokie ściany. Kiedyś wąwóz służył za pastwisko. Obecnie duża jego część porośnięta jest lasem. Wejście pod górę wymaga pewnego wysiłku i wiąże się z wielokrotnym przekraczaniem potoku. To okazja…
-
Dunajec. Spływ z widokami
Według niektórych źródeł, spływy pienińskim przełomem Dunajca mają już 200-letnią historię. Także w czasach współczesnych stanowią największą chyba atrakcję dla przebywających w tamtej okolicy wczasowiczów. Organizacją spływów zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. „Rejsy” po Dunajcu odbywają się praktycznie codziennie. Spływy są doskonałą okazją do podziwiania górskiego krajobrazu po obu stronach granicy państwowej pomiędzy Polska a Słowacją. Z poziomu rzeki doskonale widać Trzy Korony, Sokalicę czy Czerwony Klasztor. Można też obserwować postępujący rozwój bazy turystycznej na obydwu brzegach Dunajca. Moją uwagę zwróciła ogromna rzesza rowerzystów w różnym wieku jadących z kierunku Szczawnicy w stronę Czerwonego Klasztoru oraz w kierunku przeciwnym. Specyficznym…
-
Sokolica. Migawki ze „wspinaczki” po jedno zdjęcie
Sokolica (747 m. n.p.m.) jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów Pienin. Kiedyś podobno gniazdowały na niej sokoły. Obecnie znana jest przede wszystkim z porastającej jej wierzchołek sosny reliktowej. Drzewo to stanowiące pozostałość po dawnej epoce lodowcowej może żyć podobno nawet 500 lat.
-
Podpis musi zawierać nazwisko
[…] Dopuszcza się natomiast, by autor pisma podpisał się nazwiskiem w skróconej formie. Podpis nie musi być też czytelny. Wystarczające jest, by podpis został nakreślony w sposób charakterystyczny dla autora dokumentu.
-
Perwazja
„Perswazja może być słowna lub pozasłowna; w niektórych sytuacjach perswazja pozasłowna jest nawet bardziej przenikliwa i wiążąca niż perswazja słowna”. Ks. Józef Tischner, Krótki przewodnik po życiu, Wydawnictwo Znak, Kraków s. 34
-
XV Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne, Zielona Góra-Zbąszyń’ maj 2019
W dniach 22 – 24 maja 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zorganizowała kolejne, XV-te już Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne. Tegoroczne zajęcia w Zbąszyniu odbyły się pod intrygująco i tajemniczo brzmiącym hasłem: „Psyche zbrodniarza – psychologia śledztwa”. W zamyśle organizatorów, celem szkolenia było przybliżenie uczestnikom złożonej problematyki procesów psychicznych determinujących postępowanie sprawców czynów karalnych i poszukiwanie reguł rządzących ich zachowaniami przed, w trakcie oraz po dokonaniu przestępstwa. Ich poznanie przez prowadzącego śledztwo warunkuje efektywność nie tylko czynności wykrywczych. Daje też szansę poprawy jakości prowadzonych czynności dowodowych, a tym samym często decyduje o treści wyroku sądowego. Z drugiej strony na efektywność śledztwa ogromny wpływ ma nie tylko poziom wiedzy, ale też…