• Współczesne

    Wiszegrad. Most na Drinie

    Wiszegrad jest niewielkim miastem we wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Leży nad rzeką Driną. Administracyjnie należy do Republiki Serbskiej. Najcenniejszym i najbardziej znanym zabytkiem miasta jest spinający brzegi rzeki Driny zabytkowy kamienny most Mehmeda Paszy Sokolovicia. Most ma długość 179,5 metrów. Składa się z 11 łuków łączących przęsła, o długości od 11 do 15 metrów. Jest jednym z symboli miasta oraz Bośni i Hercegowiny. Most w Wiszegradzie jest „bohaterem” powieści pt. „Most na Drinie” znanego pisarza i laureata nagrody Nobla – Ivo Andrica. W 2007 roku most został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją Wiszegradu jest usytuowany na malowniczym półwyspie pomiędzy rzeką Drina i jej dopływem Rzav turystyczno-kulturalno-administracyjny…

  • Współczesne

    Kotor, Tivat i Kotorska Boka

    Zatoka Kotorska, czyli popularna Boka znajduje się w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze. Ma charakterystyczny językowaty kształt i głęboko wcina się w skalisty bałkański ląd. W istocie składają się na nią cztery mniejsze zatoki. Pośród położonych nad zatoką bardziej znanych miejscowości wymienić należy: Kotor, Tiwat czy Herceg Novi. Historia Kotoru sięga II wieku p.n.e., a w liczącym 5,2 tys. mieszkańców miasteczku zachowały się zabytki stanowiące świadectwa obecności i wpływu wielu różnych kultur. Do najciekawszych należą miejskie mury obronne o długości ok. 4,5 km, twierdza, wieża zegarowa czy katedra św. Tryfona. Tivat z kolej jest znanym miastem portowym, a jako port jest kojarzony przede wszystkim ze względu na marinę z…

  • Współczesne

    Durmitor. Czarne Jezioro

    Durmitor jest jednym z trzech Parków Narodowych w Czarnogórze. Położony jest Górach Dynarskich, nieopodal Žabljaka, najwyżej położonego miasta w tym kraju. Park utworzono w 1952 r., zajmuje powierzchnię 33 tys. ha, a jedną z jego największych atrakcji jest położony w centralnej części masywu górskiego Durmitor urokliwe Czarne Jezioro (Crno jezero). Polscy turyści dopatrują się niekiedy podobieństwa tego akwenu w naszym Morskim Okiem. W parku chroniona jest bogato reprezentowana endemiczna fauna i flora. Jego obszar porastają gęste bory sosnowe i świerkowe oraz buczyny. Żyje tu również wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym rysie i niedźwiedzie, a także wiele gatunków ptaków. Tereny parku Durmitor zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na…