-
Madera. Lewady – fenomen natury i techniki
Lewady to system drążonych w skałach tuneli służących do gromadzenia i odprowadzania wody na znaczne odległości oraz jej dystrybucji. Naturalnej genezy lewad poszukiwać należy w odległym okresie trzeciorzędu, kiedy to las laurowy pokrywał niemal cały współczesny kontynent europejski. Potem nadszedł czas wielkiego zlodowacenia i w konsekwencji wiele innych zmian klimatycznych. Przede wszystkich zaczęły znikać lasy laurowe, wielkie „fabryki wody”. Drzewo laurowe ma bowiem taka szczególną właściwość, że potrzebną mu do życia wodę pobiera z powietrza, a jej nadmiar oddaje do gleby. W postaci szczątkowej lasy laurowe zachowały się do obecnych czasów na kanaryjskiej wyspie Gomera, a na większych obszarach pozostały tylko na Maderze. Uważa się tutaj powszechnie, że bez nich…
-
Madera. Wyspa kwiatów
Niewiele przesady jest w stwierdzeniu, że Madera jest wyspą wieczne trwającej wiosny. Opinię kształtuje obecność ciągle zielonych, licznych lasów, wielokrotnie wegetujących w ciągu roku upraw warzywnych, a przede wszystkim nieprzerwanie kwitnących kwiatów. Są wśród nich słynne rajskie ptaki, czyli strelicje, powszechnie – chociaż nie do końca słusznie – uważane za symbol wyspy, ale też wiele innych równie pieknych. Niektóre z nich spotkać można w wielu krajach strefy śródziemnomorskiej, inne są charakterystyczne tylko dla Madery. Rosną i kwitną, gdyż sprzyja im łagodny klimat i łatwo dostępna woda. Podróżując po wyspie niektóre z ciekawszych okazów udało mi się sfotografować. Trafiły do galerii tylko im poświęconej. Galeria ta stanowi fragment większego zbioru zdjęć…
-
Madera. Miasto stołeczne Funchal
Niemal połowa z liczącej 250 tys. stałych mieszkańców tej portugalskiej wyspy zamieszkuje w stołecznym Funchal. Miasto powstało w roku 1421, a jego założycielem był odkrywca Madery – Joao Golcalves Marco. W pobliżu Funchal znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Miasto pięknie położone nad południowym brzegiem Oceany Atlantyckiego posiada też liczne zabytki, zwłaszcza sakralne, port handlowy i rybacki. Postawiono dużą ilość hoteli. Urządzono także piękne, o urodzie wręcz bajkowej, ogrody botaniczne. W Funchal znajduje się pomnik z popiersiem Józefa Piłsudskiego oraz pomnik papieża Jana Pawła II. Galeria poświęcona tej miejscowości ukazuje jej uroki w różnych porach doby, także z lotu ptaka podczas księżycowej nocy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze stolicy Madery. Stanowi…
-
Madera. Pejzaże wyspy wiecznej wiosny
Wyspa na Oceanie Atlantyckim położona ok. 600 km na zachód od wybrzeży Maroka. Jest pochodzenia wulkanicznego. Z wody wynurzyła się przed 18 mln lat. Ostatnia erupcja wulkanu zdarzyła się 800 tyś lat temu. Do czasu portugalskiej kolonizacji w połowie XV wieku pozostawała niezamieszkana. Obecnie stanowi region autonomiczny ze stolicą w Funchal. Liczy 250 tyś stałych mieszkańców. Połowa z nich zamieszkuje w stolicy. Podstawą gospodarki jest turystyka i rolnictwo wyspecjalizowane w produkcji wina. Polskie ślady związane są z legendą o Władysławie Warneńczyku, królu Polski i Węgier, który wg niektórych podań, po w przegranej w 1444 r. bitwie pod Warną i trapiony wyrzutami sumienia z powodu zdradziecko zerwanego pokoju oraz poniesionej klęski,…