• Współczesne

    Ciechocinek

    Popularny wśród bywalców sanatoriów Ciechocinek leży w województwie kujawsko-pomorskim. Liczące około 10 tys. stałych mieszkańców miasto położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym brzegu rzeki. W mieście, które wita gości hasłem: „Ciechocinek miastem zdrowia i festiwali” nie ma przemysłu. Znajdują się tu natomiast liczne szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, a także warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Cieszą one każdego roku wielu kuracjuszy i turystów.  „Katalog” parkowych drzew i krzewów trafił do literatury dzięki Edwardowi Stachurze, który pracował w Ciechocinku przy oczyszczaniu stawu. Możemy dzięki temu dowiedzieć się, że w latach 60.tych XX wieku,…

  • Współczesne

    Nieszawa, czyli wędrujące miasto

    Pierwsza wzmianka o Nieszawie pochodzi z 1230 r. To właśnie wtedy Konrad Mazowiecki podarował gród nieszawski Krzyżakom. Ci na bazie istniejącego wcześniej grodu drewniano-ziemnego, wznieśli na lewym brzegu Wisły warowny zamek. Jednak obecnie miejsce to które nazywa się Wielka Nieszawką i znajduje się nie tam, gdzie na mapie widzimy Nieszawę, lecz kilka kilometrów na zachód od Torunia. To efekt niezwykle skomplikowanych losów miasta, które w swojej historii, aż trzykrotnie zmieniało swoją lokalizację. Jednak to właśnie w tej najstarszej odebranej Krzyżakom przez wojska Jagiełły podpisano rozejm po wojnie 1410. Przestała ona istnieć na rozkaz tego samego króla, który kilkanaście lat później polecił zrównać ja z ziemią, a zaraz potem postanowił wznieść nową Nieszawę…

  • Współczesne

    Jesionka majowa

    Jesionka jest niewielką wioską letniskową w gminie Kolsko. Położona nad Jeziorem Rudzieńskim, niekiedy nazywanym też Orchowym w ostatnich latach szybko zmienia swój charakter. W architekturze miejscowości wyraźnie rysuje się Hotel „Tanzanit”, w którym organizowane są konferencje, szkolenia oraz różne formy wypoczynku. W bezpośredniej bliskości hotelu znajduje się wcinający się w jezioro porośnięty lasem półwysep z licznymi stanowiskami wędkarskimi. Przez Jesionkę przebiega mający swój początek w Nowej Soli zielony szlak rowerowy Jezior i Wiatraków. Poprzez Kolsko i Lubiatów można nim dojechać nad jezioro Sławskie oraz do Puszczy Tarnowskiej. Jadąc natomiast z Jesionki na wschód, a później na północ w stronę Rudna bardzo szybko znajdziemy się w granicach Województwa Wielkopolskiego.  Oznakowanymi szlakami…