Wiszegrad jest niewielkim miastem we wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Leży nad rzeką Driną. Administracyjnie należy do Republiki Serbskiej.

Najcenniejszym i najbardziej znanym zabytkiem miasta jest spinający brzegi rzeki Driny zabytkowy kamienny most Mehmeda Paszy Sokolovicia. Most ma długość 179,5 metrów. Składa się z 11 łuków łączących przęsła, o długości od 11 do 15 metrów. Jest jednym z symboli miasta oraz Bośni i Hercegowiny.

Most w Wiszegradzie jest "bohaterem" powieści pt. "Most na Drinie" znanego pisarza i laureata nagrody Nobla - Ivo Andrica. W 2007 roku most został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejną atrakcją Wiszegradu jest usytuowany na malowniczym półwyspie pomiędzy rzeką Drina i jej dopływem Rzav turystyczno-kulturalno-administracyjny kompleks o nazwie "Andrićgrad".

Głównym projektantem "kamiennego miasta" jest znany reżyser Emir Kusturica. Całość poświęcona jest wspomnianemu wcześniej Ivo Andriciowi.

Można tu jednak zobaczyć także pomniki sławnego odkrywcy Mikołaja Tesli, znaczących dla regionu postaci historycznych czy obraz upamiętniający sprawców zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie.

Zapraszam na krótki spacer wokół mostu i po mieście Ivo Andrica.

Jan Wojtasik

                                           
pogoda.net