Prezentowane tu zdjęcia w zdecydowanej większości można było już wcześniej zobaczyć w galerii "Warszawa stara, Warszawa nowa". Zostały tam pokazane w kolorowej, klasycznej i najzupełniej typowej wersji, jaką oferują współczesne cyfrowe techniki fotograficzne.

Współczesne techniki cyfrowe pozwalają też na przetwarzanie klasycznej fotografii kolorowej na obrazy przypominające efekty uzyskiwane w fotografii tradycyjnej, ale metodami bardziej wyszukanymi. Przykładem jest cyjanotypia.

Cyjanotypia tradycyjna jest techniką fotograficzna wykorzystującą światłoczułość soli żelaza, charakteryzującą się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim o różnym stopniu nasycenia. Zaliczana jest do szlachetnych alternatywnych metod fotograficznych. Niektóre źródła wskazują, że jest najstarszą monochromatyczną techniką sporządzania zdjęć i była stosowana już w 1842 r.

W moim przekonaniu, współczesne cyfrowe techniki obróbki zdjęć w cyjanotypii stosunkowo najlepiej sprawdzają się w fotografii pejzażowej miejskiej. Ostre kontury budynków pozwalają bowiem na lepsze kontrastowanie prezentowanych obiektów niż jest to możliwe w fotografii pejzażu naturalnego.

Przekonanie to zadecydowało o umieszczeniu w witrynie cyjanotypowej wersji warszawskich zdjęć.

Zapraszam do obejrzenia.

Jan WOJTASIK

 

                                                     
pogoda.net