Teneryfa jest największą wyspą w archipelag Wysp Kanaryjskich. Geograficznie leży w północnej Afryce. Jednak należy do Hiszpanii, a tym samym jest częścią Unii Europejskiej. Teneryfa jest często nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na bogactwo krajobrazu i wielość stref klimatycznych.

Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na listę UNESCO. Jest to wulkan Teide i miasto La Laguna. Szczyt Teide, czyli Piekielnej Góry sięga 3718 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Teide jest wciąż uważany za czynny wulkan, ostatni wybuch nastąpił w 1909 roku.

Gomera jest średniej wielkości wyspą tego samego Archipelagu. Zamieszkuje ją ok. 20 tys. ludzi. Podobnie, jak Teneryfa ma pochodzenie wulkaniczne. Park Narodowy Gayanoray  obejmuje najwyższą część centralnego masywu górskiego, często pokrytego mgłą, dostarczającą ciągłych opadów w postaci charakterystycznego kapusniaczku. Niżej położone obszary są półpustynne, silnie nasłonecznione i pozbawione opadów. Na Gomerze w 1942 r.  zatrzymał się Krzysztof Kolumb. Był to jego ostatni postój przed przepłynięciem Atlantyku i odkryciem Ameryki.

Prezentowane w galerii fotografie pochodzą z września 2008 r.

Jan WOJTASIK

 

                                     
pogoda.net