- Szczegóły
- Administrator
- Opublikowano: 12 luty 2013
- Poprawiono: 26 styczeń 2020
- Odsłony: 2929
AFIS, czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej. Proste tłumaczenie angielskiej nazwy "Automated Fingerprint Identification System" jest jednak trochę mylące. W kryminalistyce sam termin "identyfikacja" jest rozumiany wprawdzie wieloznacznie i identyfikacją jest także przypisanie konkretnego przedmiotu do jakiejś klasy obiektów. Z uwagi na właściwości linii papilarnych, w szczególności ich indywidualność, ślady daktyloskopijne tradycyjnie kojarzą się jednak z kategorycznym i jednoznacznym ustaleniem tożsamości konkretnej osoby, która je pozostawiła. AFIS takie ustalenie bardzo przyspiesza i ułatwia, ale nim nie jest.
- Szczegóły
- Administrator
- Opublikowano: 12 luty 2013
- Poprawiono: 01 styczeń 2023
- Odsłony: 4384
Akta sprawy jako materiał badawczy w ekspertyzie. Dysponowanie przez biegłego odpowiednim materiałem badawczym uważane jest za jeden z podstawowych warunków uznania przez organ procesowy wniosków ekspertyzy za wiarygodne. Podkreślał to niejednokrotnie w swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy, jednoznacznie podzielają ten pogląd autorzy opracowań traktujących o opiniowaniu.
- Szczegóły
- Administrator
- Opublikowano: 13 luty 2013
- Poprawiono: 18 marzec 2013
- Odsłony: 4061
Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości Istota takiego ustalenia sprowadza się do określenia poziomu zawartości alkoholu we krwi osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w momencie popełnienia czynu. Podstawowym sposobem takiego określenia jest przeprowadzenie chemicznej analizy krwi pobranej przez fachowego pracownika służby zdrowia.
- Szczegóły
- Administrator
- Opublikowano: 13 luty 2013
- Poprawiono: 29 wrzesień 2015
- Odsłony: 2419
Alibi To słowo pochodzenia łacińskiego i w prostym tłumaczeniu oznacza "gdzie indziej". W pojęciu kryminalistycznym "alibi" to teza dowodowa, której istota sprowadza się do stwierdzenia, że oskarżony zarzucanego mu czynu nie popełnił, albowiem w chwili, kiedy czyn ten został popełniony przebywał w zupełnie innym miejscu.
- Szczegóły
- Administrator
- Opublikowano: 12 luty 2013
- Poprawiono: 03 wrzesień 2021
- Odsłony: 3936
Analiza kryminalna. Pojawiła się w latach 60-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Była jedną z metod wspomagających instytucje zajmujące się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w rozpoznawaniu rozmiarów zjawiska, obszarów penetrowanych przez struktury mafijne, sposobów dokonywania przestępstw i wprowadzania do legalnego obrotu dochodów uzyskanych na drodze przestępstwa. Ułatwiała rozpracowywanie struktur zorganizowanych grup przestępczych i osób, które do nich należały.