Jakkolwiek należy do najbardziej znanych miejscowości na Sycylii, nie jest metropolią. Liczy sobie bowiem tylko 11 tys. mieszkańców. To raczej atut tego miasteczka powszechnie uważanego za turystyczną perłę Sycylii. Dla innych to przede wszystkim miasto luksusu i szpanu.

Prawda zapewne leży gdzieś po środku. Urok Taorminy zachwycił m.in. polskiego poetę Adama Asnyka. Dobrze oddający położenie miejscowości wiersz "Taormina" zaczyna się słowami:

[...] Na urwisku prostopadłem,
Na uciętych skał marmurze,
Ponad modrych mórz zwierciadłem
Taormina błyszczy w górze. [...]

Polacy odwiedzali i odwiedzają Taorminę bardzo chętnie. Twórcy i artyści zapewne znajdują tu natchnienie. Bywał tu  wielokrotnie Jarosław Iwaszkiewicz, a wcześniej niemiecki poeta Johan Wolfgang Goethe. W Taorminie toczy się akcja skandalizującej w swoim czasie powieści Davida Herberta Lawrence'a "Kochanek Lady Chatterley".

Taormina to nie tylko miejsce lokacji pierwszego sycylijskiego parlamentu - Palazzo Corvaja. To przede wszystkim pozostałości antycznego teatru, z którego widowni rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Etnę - ciągle jeszcze czynny i dymiący wulkan.

Zdjęcia do galerii "Taormina' 2018" wykonałem pewnego czerwcowego przedpołudnia. Dokumentują one widoki otwarte oraz wąskie charakterystyczne dla miasteczka wąskie uliczki. Starałem się nie zapomnieć o zieleni i kwiatach. Dotyczy to także detali architektonicznych, wystaw sklepowych czy związanych tak bardzo z taormińskim klimatem kulturowym - marionetek.

Zapraszam na spacer po Taorminie.

Jan WOJTASIK

                                                                                               
pogoda.net