Pracując w roku 2014 nad galerią poświęconą mostowi kolejowemu w Stanach k. Nowej Soli, zupełnie nie zakładałem, że po sześciu latach będzie mi dane dokumentować całkowicie odmieniony obraz tego obiektu.

Komentarz do kolejnej galerii mostowej w roku 2018 był już bardziej optymistyczny. Pojawiła się nie tylko koncepcja, lecz także realna perspektywa odbudowy. Pod koniec 2019 r. prace zostały zakończone.

Skazany – wydawało się – na niechybną zagładę zabytek udało się uratować. Wprawdzie obecnie zamiast pogwizdujących pociągów, widzi się na nim rowerowych i pieszych spacerowiczów, ale most istnieje i ułatwia komunikację pomiędzy brzegami Odry. Przede wszystkim jednak stał się atrakcją wielu wypraw turystycznych.

Rewitalizacja i przebudowa mostu stała się możliwa dzięki zrealizowaniu przez Starostwo Nowosolskie projektu drogi rowerowej „Kolej na rower”, która łączy dwa przeciwległe krańce powiatu. Od Stypułowa do Sławocina, na dawnym torowisku szlaku kolejowego 271, położono asfaltową nawierzchnię. Powstały też liczne rowerowe parkingi i zadaszone wiaty z ławami.  

Sam most w Stanach słusznie uważany jest za centralne miejsce zrewitalizowanej trakcji i perełkę turystyczną.

Zapraszam do galerii, do której  tym razem trafiły zdjęcia z lat 2019 i 2020. Pierwsze pokazują most w godzinach nocnych, drugie podczas wyłaniania się z przedpołudniowej mgły.

Jan Wojtasik

  

                                                                                     
pogoda.net