Najstarsza wzmianka o kościele parafialnym w Solnikach (d. Czolnik, niem. Zölling) w powiecie nowosolskim pochodzi już z 1200 roku. Budowlę w typowym dla czasów stylu romańskim postawiono z kamienia na górującym nad okolicą wzgórzu.

Wcześniej w miejscu tym stało przez 300 lat słowiańskie grodzisko należące do plemienia Dziadoszan.

Kościół w swojej ponad 8.wiekowej historii był wielokrotnie rozbudowywany i  przebudowywany. Zmieniało się też wyposażenie wnętrza. Jego pierwszym patronem był św. Marcin, a sama parafia pod koniec XIII wieku obejmowała swoim zasięgiem aż 10 okolicznych wsi.

W połowie XVI w. świątynię przejęli luteranie, którzy sprawowali nabożeństwa do połowy następnego stulecia. Po II WŚ w 1945 r. patronką solnickiego kościoła została św. Anna.

Charakterystyczna bryła świątyni w Solnikach, z uwagi na wielkość i położenie, widoczna jest z każdego kierunku z wielu kilometrów.

Swoistego klimatu, może nawet magii - poza niezwykłym kontekstem historycznym - dodają miejscu wmurowane płyty nagrobne byłych właścicieli wioski oraz otaczający kościół dawny cmentarz i mur.

W galerii znalazły się zdjęcia zewnętrznej architektury kościoła pw. św. Anny w Solnikach w większości wykonane w styczniu 2020 r. oraz kilka starszych. Najstarsze pochodzi z roku 2006.

Zapraszam do obejrzenia galerii.

Jan Wojtasik

                                   
pogoda.net