Podczas każdej wczesnej wiosny Japończycy z jednakową radością przeżywają piękno czasu kwitnienia wiśni. Kwitnienie rozpoczyna się na Okinawie w lutym, do Tokio dochodzi na przełomie marca i kwietnia. Przesuwając się dalej na północ, na początku maja osiąga Hokkaido. Japończycy z uwagą obserwują pogodę i śledzą informacje o postępie tego ulotnego i magicznego niemal dla nich nazwiska.

Postępujący „front kwitnienia wiśni” określa się jako sakura – zensen. Całymi rodzinami udają się do parków czy świątyń, żeby cieszyć oczy i serca widokiem pięknych kwiatostanów oraz biesiadować pod drzewami. Oglądanie wiśni i piknik pod drzewami określa się jako hanami.

Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Jest ok. 300 odmian wiśni. Drzewa uprawiane są głównie dla kwiatów. Wiśnia jest przedmiotem uwielbienia Japończyków od ok. 1000 lat. Sakura to także imię nadawane często dziewczynkom.

Radość mieszkańców kraju kwitnącej wiśni i same kwiaty podpatrzył i utrwalił na fotografiach Pan Wiesław Czerwiński – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku.

Zajrzyjmy zatem do galerii.

pogoda.net