Popęszyce (d. Popassiz, niem. Poppschütz) są dużą wioską w Powiecie Nowosolskim, w gminie Nowe Miasteczko. Powstanie wsi Popęszyce datuje się na początek XIII wieku.

Pierwszym wzmiankowanym w 1295 r. właścicielem wsi był Petrus de Popasicz, którego uważa się za protoplastę znanego później rodu rycerskiego.

W 1376 r. pojawiły się wzmianki o miejscowym kościele p.w. św. Michała. Wzniesiono go już XIII w., w stylu gotyckim, z kamienia i cegły na niewielkim wzniesieniu w górnej części wsi.

Później był wielokrotnie przebudowywany. Przebudowy miały miejsce m.in. w XV i XVI wieku. Ostateczny kształt otrzymał kościół ok. 1850 r., kiedy nadbudowano wieżę. Na wieży zawieszone były dwa dzwony, przy czym starszy pochodził z 1471 r. Ich obecność wskazuje na istnienie wcześniej na terenie przykościelnym dzwonnicy, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu w XIX w. Obydwa dzwony zarekwirowano na potrzeby wojenne w 1917 r.

Ważnym elementem wystroju wnętrza jest XV-wieczny tryptyk z pracowni tzw. Mistrza z Gościszowic. W XVI w. kościół znajdował się przejściowo w rękach protestantów, z tego okresu zachował się bogato zdobiony, renesansowy nagrobek rodziny von Bartsch.

Na początku XXI stulecia kościół poddano remontowi. Odnowiono wnętrza i elewację, dach otrzymał nowe pokrycie. Zlikwidowano także kamienne ogrodzenie wokół świątyni. Obecnie jest filią parafii w Nowym Miasteczku.

Zapraszam do galerii, która prezentuje zdjęcia zewnętrznej architektury kościoła. Wykonano je w większości w lipcu 2020 r. Dwie fotografie wykonałem w kwietniu 2015 r.

Jan Wojtasik

Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne”

                     
pogoda.net