Akurat dzisiaj rozpoczęła się astronomiczna jesień. Sezon rowerowy powoli dobiega końca, lecz część entuzjastów dwóch kółek nie porzuca swojego ulubionego środka transportu przez okrągły rok. Zdaniem Gazety Prawnej, warto przypomnieć obowiązujące zasady poruszania się po drogach publicznych, czy ścieżkach rowerowych. Należy również wiedzieć jak prawidłowo wyposażyć swój rower.

Czytaj więcej...

Niedawno na jednym ze szlaków rowerowych zdarzyło mi znaleźć informację o następującej treści: „Turystkę rowerową i pieszą można uprawiać jedynie w porze dziennej oraz podczas sprzyjających warunków atmosferycznych”. Na czym miałoby polegać „uprawianie turystek” możemy tylko się domyślać.

Czytaj więcej...

Pan Wojciech Kotowski, redaktor naczelny miesięcznika „Paragraf na drodze” i sekretarz redakcji miesięcznika „Prokuratura i Prawo”, znany publicysta specjalizujący się w problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego zgodził się napisać specjalnie dla czytelników „Tekstów & pejzaży" o kilku ważnych kwestiach interesujących rowerzystów.

Czytaj więcej...

Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego. Z tego tytułu powinien znać obowiązujące go przepisy, w tym zwłaszcza podstawowy akt prawny dotyczący ruchu drogowego - Prawo o ruchu Drogowym, potocznie nazywany Kodeksem Drogowym. Aby ułatwić rowerzystom poznanie ich praw i obowiązków wRower.pl opublikował skróconą wersję tego dokumentu obejmującą wszystkie punkty, które bezpośrednio dotyczą rowerzystów. Przedstawiam ją z niewielkimi tylko korektami.

Czytaj więcej...

Z badań nad geometrią i kinematyką manewru zawracania rowerem na jezdniach o typowej szerokości oraz kinematyką manewru zmiany pasa ruchu wynika, że m.in., że manewry te wykonywane są najwolniej przez rowerzystów jadących na rowerach miejskich, a zwykle najszybciej przez jadących na rowerach górskich.

Czytaj więcej...

pogoda.net