Drewniany Kamień. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi tylko o charakterystyczny przydrożny głaz, czy może także o nazwę okolicy, gdzie go przed laty tak oryginalnie nazwano, a potem oznaczono na leśnych drogowskazach i mapach.

Nie ma też jasności, co do pochodzenia niezwykłej nazwy kamienia. Najbardziej przekonująca wydaje się wersja, że powstała ona w wyniku wzrokowego złudzenia powstającego u osób, które przemieszczały się obecną drogą wojewódzką 315 z Borowca do Tarnowa Jeziernego.

Zanim doszło przebudowy wąskiego leśnego traktu, leżący tuż przy nim głaz sprawiał na podróżującym wrażenie drewnianej kłody zalegającej na jezdni. Zwykle zmuszało go to do zmniejszenia prędkości. Dopiero po zbliżeniu się do "przeszkody" i dokładniejszemu przyjrzeniu, okazywało się, że jest nią głaz stojący obok drogi. Wrażenie przeszkody na drodze potęgował dodatkowo znajdujący się akurat w tym miejscu łuk jezdni.

Podczas przebudowy i poszerzania drogi doszło do przeniesienia kamienia w inne, bardziej oddalone od jezdni miejsce. W rezultacie przestał on spełniać rolę generatora opisanego złudzenia.

W ludzkiej pamięci pozostała jednak tajemnicza nazwa. Spotkać ją można na krajoznawczych mapach oraz leśnych drogowskazach. Jest ważnym punktem orientacyjnym, dzięki któremu można łatwo odnaleźć leśne drogi do Strzeszkowa czy Grochowic. Pozwala też łatwiej trafić do centralnych obszarów Puszczy Tarnowskiej. Prowadzące do niego leśne drogi pożarowe od południa nr 9 i od północy nr 3 stanowią fragment d. Leśnej Drogi Błotnistej [niem. Grosse Plutsch Weg] Obecnie pokryte są w dużym stopniu szutrem. W przeszłości zbiegały się tutaj także trzy linie leśnej kolejki gospodarczej.

Warto przy tym zauważyć, że w pobliżu Drewnianego Kamienia leśnicy urządzili miejsce postojowe dla samochodów osobowych. Stosunkowo niedaleko znajduje się Kamienny Kurhan oraz ruiny dawnych Pawilonów Myśliwskich – Zamek Geibla.

Drewniany Kamień – jak to zaznaczono wcześniej – zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej 325. Jest to część Puszczy administrowana przez Nadleśnictwo Sława Śląska, a wspomniane wcześniej skrzyżowanie z drogami pożarowymi niemal przecięte jest linią oddziałową 167/194.

Najłatwiej i najszybciej dojedziemy do niego od strony Borowca. Możliwy jest także dojazd z kierunku przeciwnego tj. od strony Tarnowa Jeziernego.

Jan WOJTASIK


 

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°55'32.52" E

Szer. geogr. 51°55'54.85" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano m.in. mapy: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie II/2017, skany pobrane ze strony GeoportalGov.pl, Banku Danych o Lasach oraz Portalu Google 

 

Opinie, oceny i zapytania dotyczące publikowanych materiałów 

można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie głównej 

 lub poprzez księgę gości.

 

pogoda.net