Czerwony Dąb Studnikowy. Nie jest gatunkiem rodzimym, a jego obwód w pierśnicy wynosi "zaledwie" 2,70 m. Nie ma więc szansy, żeby szybko trafić na listę drzew pomnikowych. Stoi przy tzw. Żużlowej Drodze, czyli starym leśnym trakcie Dębówko – Grochowice. Najprawdopodobniej posadzono go przed laty, jako jedno z wielu drzew ozdobnej leśnej alei.

Jej fragmenty zachowały się do czasów współczesnych i ciągle są okrasą tej części Borów Tarnowskich, która w nazewnictwie krajobrazowym określana jest jako Studniki. Kontrastujące z sosnowym otoczeniem dęby urzekają kolorami liści zwłaszcza wiosną i jesienią.

Warto może dodać, że liście te, rzadko skainąd rozpoznawalne jako dębowe, posłużyły za motyw ozdobny monet polskich o nominale 2 zł.

Czerwony Dąb Studnikowy, poza walorami estetycznymi, spełnia rolę ważnego leśnego drogowskazu. Rośnie bowiem u podnóża Góry Studziennej, ma charakterystyczną sylwetkę i w przeciwieństwie do samej Góry, jest doskonale widoczny dla każdej osoby, która podąża od strony Dębówka w kierunku Grochowic.

Wystarczy w tym wypadku opuścić na moment Żużlową Drogę, skręcić w prawo na zachód [W], przemieścić się ok. 60 m. linia oddziałową 158/185 i ponownie skierować się na południe. Leśna przesieka poprowadzi nas tuż obok szczytu Góry Studziennej. Po jej południowo-zachodniej łatwo znajdziemy też charakterystyczne oczko wodne [d. niem. "Stinckende Brünn"].

Możliwe są oczywiście inne warianty wejścia, np. od zachodu przy wykorzystaniu linii oddziałowej 185/186 czy nawet od strony południowej. W tym ostatnim przypadku dobrym punktem orientacyjnym może okazać się widoczna z daleka ambona myśliwska.

Czerwony Dąb Studnikowy najłatwiej odnajdziemy z drogi wojewódzkiej "325". Wystarczy w Dębówku skierować się na południe [S] i trzymając się leśnej drogi pożarowej przejechać ok. 1,3 km. Znajduje się on w oddziale 185, w części d. Puszczy Tarnowskiej administrowanej przez Nadleśnictwo Sława Śląska.

Jan WOJTASIK

 

 

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°58'26" E

Szer. geogr. 51°49'21" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano m.in. mapy: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

pogoda.net