Bukowy Król Puszczy. Należy do najpiękniejszych przedstawicieli swojego gatunku, jakie zdarzyło mi się spotkać w ostatnich latach. Rośnie niemal w samym środku Borów Tarnowskich, w części administrowanej przez Nadleśnictwo w Nowej Soli.

Znajdziemy go w południowo-wschodniej części oddziału 63, tuż przy drodze pożarowej oznaczonej numerem "1" - Żółta oraz aktualnie budowanej trasy turystycznej HUBERT z Jodłowa do Siedliska.

Bukowy Król zwraca uwagę swoim klasycznym kształtem, a jego sylwetka wyraźnie kontrastuje z sosnowym otoczeniem. Jako drzewo, po prostu olśniewa wielkością i dostojeństwem. Po raz pierwszy dostrzegłem go wiele lat temu, na długo przed utwardzeniem pobliskiej drogi szutrem. Już wtedy nazwałem go Bukowym Królem.

Pomiar jego obwodu na wysokości pierśnicy w roku 2016 dał wynik 360 cm., a więc znacznie więcej niż przyjęte w Polsce minimum kwalifikujące go do uznania za pomnik przyrody. W moim przekonaniu, bezdyskusyjnie zasługuje na taki tytuł i wiążącą się z nim ochronę.

Bukowego Króla najłatwiej odszukać zjeżdżając z  Drogi Wojewódzkiej 315 na drogę pożarową 1 i przemieszczając się w kierunku wschodnim ok. 7 km. Z kierunku przeciwnego doprowadzi nas do niego szutrowa droga pożarowa oznaczona nr 3 od Drewnianego Kamienia, a następnie przechodząca w drogę pożarową nr 5. Od wiosny 2017 r. Bukowy Król znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy rekreacyjnej "Hubert" z Jodłowa do Siedliska.

Warto także pamiętać, że niecałe 300 m. na zachód od Bukowego Króla przebiega zielony szlak rowerowy "Wiatraków i Jezior", a w pobliżu znajduje się słynna Czerwona Małpa oraz okazały starodrzew Oaza 10 Dębów.

W najbliższej okolicy musiało znajdować także tzw. Miejsce Pastora, gdzie w latach 1653/1654 podczas prześladowań protestantów wierni tego kościoła organizowali sobie potajemne nabożeństwa. Dokładniejsza lokalizacja tego miejsca aktualnie wydaje się jednak mało prawdopodobna.

Jan WOJTASIK 


Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°53'02" E

Szer. geogr. 51°50'20" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

pogoda.net