Bliźniaki. Wg innej wersji "Kochankowie", czyli sosna pospolita zrośnięta już od poziomu pnia z dębem. Swoiste przemieszanie warstw liści z gałązkami porośniętymi igłami sprawia intrygujące wrażenie, zwłaszcza podczas śnieżnych zim.

Swoją oryginalnością zwróciły moją uwagę już kilka lat temu. Niestety z powodu awarii elektronicznego nośnika najstarsze ich zdjęcia uległy zniszczeniu. Inne miały więcej szczęścia, a jedno nawet trafiło do "objazdowej" galerii poświęconej Puszczy Tarnowskiej. Cieszyło się  przy tym sporym zainteresowaniem. W Sławie w galerii "U Dudka" zauważył je jeden z leśników, a już kilka tygodni później miałem okazję wysłuchać jego przejmującego opowiadania o okolicznościach ocalenia "Bliźniaków" od przysłowiowego topora. Młody leśnik dozorujący ścinkę dostrzegł bowiem wyjątkowość ich urody i w ostatniej niemal chwili zapobiegł wycięciu nietypowego zroślaka.

Należy przy tym zauwazyć, że Bliźniaki pierwotnie były tak naprawdę trojaczkami. Niestety, w okolicznościach bliżej nieznanych ktoś wyciął trzeci odrost. Mam nadzieję, że w nieodległej przyszłości  to niezwykłe drzewo otrzyma status pomnika przyrody.

Bliźniaki rosną sobie w oddziale leśnym oznaczonym numerem 35 w północno-wchodniej części Borów Tarnowskich administrowanych przez Nadleśnictwo Sława Śląska. Łatwo je odnaleźć, gdyż od Jodłowa oddalone są zaledwie 1,8 km. Stoją tuż przy drodze pożarowej "11" oraz Jodłowskich Trasach Rekreacyjnych [JTR]: czerwonej i pomarańczowej.

Spacer do Bliźniaków warto odbyć  także dlatego, że w bezpośredniej bliskości znajdziemy pomnik przyrody nieożywionej - Głaz Andrzeja, posiadające taki tytuł w przeszłości drzewo o nazwie Krzywy Dąb, a po drodze nasze oko nacieszy jeszcze Starodrzew z Ptasim Podwórkiem

Dla tych, którzy szybko się męczą Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i Sławskie Nadleśnictwo oferują odpoczynek w Leśnym Punkcie Odpoczynku [LPO], czyli gustownej altance z ławą, koszem na śmieci i okolicznościową tablicą informacyjną wyposażoną w dokładną mapę dużego fragmentu d. Puszczy Tarnowskiej.

Po oznakowaniach szlakowych i dzięki mapie łatwo zorientujemy się, że wspomniany LPO spełnia ważną rolę wspierając turystów udających się zieloną JTR w kierunku Źródełka Miłości przy Jeziorze Tarnowskim Dużym oraz nadchodzących z tamtego kierunku.

Jan WOJTASIK
Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°57'35" E

Szer. geogr. 51°51'52" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

pogoda.net