Aleja "Dwieście Dębów". Wszystko wskazuje, że w swej pierwotnej postaci Puszcza Tarnowska była lasem mieszanym dębowo-sosnowym, raczej z przewagą dębu. Dopiero w XIX wieku proporcje te uległy odwróceniu i to do tego stopnia, że sosna zdominowała wszelkie inne gatunki.

Czytaj więcej...

Babrzysko, czyli Żurawie Stawy Śródleśne. Pomysł ich odszukania zrodził się w trochę dziwnych okolicznościach. Pewnego majowego przedpołudnia przejeżdżałem rowerem leśną drogą pomiędzy Kamienną a Grochowicami. Już w pobliżu Starej Cegielni usłyszałem nawoływanie się żurawi. Głosów było dużo i w dodatku nadchodziły z głębi lasu.

Czytaj więcej...

Bliźniaki. Wg innej wersji "Kochankowie", czyli sosna pospolita zrośnięta już od poziomu pnia z dębem. Swoiste przemieszanie warstw liści z gałązkami porośniętymi igłami sprawia intrygujące wrażenie, zwłaszcza podczas śnieżnych zim.

Czytaj więcej...

Bukowy Król Puszczy. Należy do najpiękniejszych przedstawicieli swojego gatunku, jakie zdarzyło mi się spotkać w ostatnich latach. Rośnie niemal w samym środku Borów Tarnowskich, w części administrowanej przez Nadleśnictwo w Nowej Soli.

Czytaj więcej...

Cegielnia. Dawna Cegielnia, Stara Cegielna lub po prostu – Cegielnia. Tak oznaczone na współczesnych mapach miejsce w południowo-wschodniej części Borów Tarnowskich, w przeszłości stanowiło ważny węzeł drogowy Puszczy.

Czytaj więcej...

pogoda.net