Krzepielów [d. Czeplaw, niem. Tchepplau, Langemark] jest dużą wioską położoną w gminie Sława powiatu wschowskiego. Ma średniowieczny rodowód. W dokumentach wymieniony był już w 1295 roku.

Najważniejszym zabytkiem w miejscowości jest niewątpliwie kościół p.w. św. Marcina. Obiekt ten, pierwotnie zapewne drewniany, wzmiankowany już w 1399 roku. Do 1679 roku nosił wezwanie św. Marii Magdaleny. Jednak świątynia w obecnym kształcie, z kamienia i cegły, zbudowana została w stylu gotycko – renesansowym na przełomie XV – XVI w. Jej fundatorami był ród von Kreckwitz.

Więżę dobudowano w roku 1513, a większe remonty przeprowadzano kolejno w 1722, 1930 i 1990.

Wokół kościoła znajduje się cmentarz ogrodzony murem kamiennym z ceglanymi przyporami. Na zewnątrz kościoła, pod zadaszeniem, znajdują się cztery kamienne sarkofagi w stylu barokowym i rokoko ze szczątkami dawnych właścicieli.

Jak większość świątyń na Śląsku, w burzliwych czasach reformacji, a potem kontrreformacji zmieniała gospodarzy. W 1560 roku przejęli ją protestanci, zaś katolicy odzyskali go w 1654 r.

Nie było ich jednak już zbyt wielu. Na początku XX wieku do parafii w Krzepielowie należały następujące miejscowości: Krzepielów, Gola, Tarnów Jezierny, Stare Strącze, Kulów, Krążkowo, Lipinki. Funkcjonowała ona do 1945 roku. Dla nowych mieszkańców Krzepielowa kościołem parafialnym stała się zbudowana w 1910 świątynia ewangelicka.

Obecnie kościół p.w. św. Marcina jest kościołem pomocniczym parafii Trójcy Świętej w Krzepielowie, w dekanacie Sława. Pomimo wpisania na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dniu 31 lipca 1958 r. obiekt niestety niszczeje.

Zapraszam do obejrzenia fotografii dokumentującej zewnętrzną architekturę tego wspaniałego zabytku. W galerii znalazły się zdjęcia z września oraz listopada 2020 r.

Jan Wojtasik

Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne”

Budowle Kościoła są naszymi twierdzami; ich załoga zmienia się co pół wieku i walczy o wiarę w sercach ludzkich. Jan Gerhard

                                           
pogoda.net