Prawda to smutna, nie ogranicza się tylko do lasów, potwierdza ją codzienna naoczna obserwacja i badania naukowe nie są do tego konieczne. Badania naukowe uświadamiają jednak skalę zjawiska i jego skutki, które nie zawsze sobie uświadamiamy.

Dlatego warto czasem wczytać się w opinie naukowców. Zacytowana poniżej pochodzi z portalu Nauka w Polsce.

[...] „Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci, np. butelki - nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady - twierdzą naukowcy, którzy sprawdzili skalę tego zjawiska w polskich lasach.

Zaśmiecanie środowiska to powszechny proceder. Problemu nie rozwiązało nawet wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej. Polacy śmiecą na potęgę, a do środowiska trafia cała masa niebezpiecznych odpadów. Niemal wszędzie - od przydrożnych rowów, przez parki, lasy, po okolice stawów i jezior - leżą butelki i puszki po napojach. Ich wpływ na środowisko może być większy, niż się wydaje" - zauważa Krzysztof Kolenda z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego, który bada wpływ śmieci na faunę.

W 111 pojemnikach  znaleźli aż 1465 martwych zwierząt, reprezentujących 51 różnych grup taksonomicznych”. [...]

Źródło: Portal "Nauka w Polsce"

pogoda.net