Gołaszyn (d. Linda – 1295, niem. Lindau) jest starą osadą położoną w gminie Nowe Miasteczko pow. Nowa Sól. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu paleolitu.

Średniowieczna osada rozwijała się natomiast dzięki dogodnemu położeniu na szlaku handlowym z Głogowa do Krosna Odrzańskiego.

Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Marcina wzmiankowany był już w 1225 roku. Najpewniej był konstrukcji drewnianej. Kolejny zbudowano z kamienia polnego w drugiej połowie XIII wieku. Fundator nie jest znany.

Obecny wygląd kościoła kształtowany był jednak stopniowo. Nadbudowa wieży i przybudówki od południa pochodzą z 1883 roku. Całość otacza mur kamienny wzniesiony prawdopodobnie w XV w.

Świątynia posiada wyposażenie barokowe. Późnogotycki ołtarz Mistrza ołtarza z Gościszowic, przeniesiony został do kościoła w Nowym Miasteczku.

Prezentowana tu galeria przedstawia zewnętrzną architekturę tego urokliwego, posiadającego status zabytku, obiektu sakralnego. Większość fotografii wykonałem w czerwcu 2020. Jedno zdjęcie pochodzi z lipca 2012 r., a jedno z lipca 2015 r.

Zapraszam na krótki spacer.

Jan Wojtasik

Galeria z cyklu: „Wiejskie kościoły średniowieczne”

                                       
pogoda.net