Powstanie Agrigento, pierwotnie zwanego Akragas, datuje się na przełom VI i V wieku p.n.e. Stanowiło wówczas jeden z ważnych ośrodków tzw. Wielkiej Grecji. W swojej historii przeszło wiele trudnych momentów, wielokrotnie było niszczone podczas wojen Greków z Kartagińczykami czy Kartagińczyków z Rzymianami.

Czytaj więcej...

Zwiedzając Korsykę, nie sposób pominąć Ajaccio – stolicy wyspy i miejsca narodzin cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. To ośrodek administracyjny regionu Korsyka i departamentu Corse-du-Sud. Ajaccio leży na zachodnim wybrzeżu Korsyki i liczy 54 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej...

Wyrzeźbiony w czarnym bazalcie wąwóz swoją nazwę wywodzi od postawionego jeszcze w starożytności przez Rzymian charakterystycznego, dzisiaj już nieistniejącego, mostu łukowego. Jego pełna nazwa pochodzi z języka arabskiego i brzmi: „Gole dell’Alcantara”.

Czytaj więcej...

Zwiedzając miejsca kultu religijnego w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, nie sposób oprzeć się wrażeniu, jak wiele dla wyznawców poszczególnych religii znaczyła w przeszłości i znaczy obecnie wiara w boga lub bogów. Systemom monoteistycznym towarzyszyło przy tym przekonanie o jedynej prawdziwości ich dogmatów, potrzebie nawracania innych, nieśmiertelności duszy i czekającej po śmieci nagrodzie lub karze.

Czytaj więcej...

Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Należy do Włoch. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Wybrzeże charakteryzuje się występowaniem licznych i często głębokich zatok. Brzegi wyspy są zwykle wysokie oraz skaliste.

Czytaj więcej...

pogoda.net