- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Współczesne
- Opublikowano: 07 styczeń 2019
- Poprawiono: 03 styczeń 2021
- Odsłony: 2222
Drodzy Goście witryny "Teksty & Pejzaże"
Miło mi zakomunikować, że na stronie głównej dostępny jest Foto-kalendarz na kolejny 2019 rok. Tym razem jest on ilustrowany moimi zdjęciami wykonanymi w różnych miejscach Polski i Europy w przeciągu kilku ostatnich lat.
Powstał swoisty MIX pejzażowy, którego jedynym czytelnym kryterium różnicującym jest fakt, że zdjęcia co do zasady zostały wykonane w odpowiadających im miesiącach roku.
Bardzo dziękuję Panom: Tomaszowi Leonarczykowi za graficzne opracowanie kalendarza oraz Damianowi Chabasińskiemu za umieszczenie go w witrynie T&P.
Jednocześnie życzę wszystkim PT Czytelnikom "T&P" wszelkiej osobistej i zawodowej i osobistej pomyślności.
Jan WOJTASIK
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Współczesne
- Opublikowano: 07 sierpień 2018
- Poprawiono: 15 grudzień 2021
- Odsłony: 1757
Powstanie Agrigento, pierwotnie zwanego Akragas, datuje się na przełom VI i V wieku p.n.e. Stanowiło wówczas jeden z ważnych ośrodków tzw. Wielkiej Grecji. W swojej historii przeszło wiele trudnych momentów, wielokrotnie było niszczone podczas wojen Greków z Kartagińczykami czy Kartagińczyków z Rzymianami.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Współczesne
- Opublikowano: 20 wrzesień 2016
- Poprawiono: 20 wrzesień 2016
- Odsłony: 2886
Zwiedzając Korsykę, nie sposób pominąć Ajaccio – stolicy wyspy i miejsca narodzin cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. To ośrodek administracyjny regionu Korsyka i departamentu Corse-du-Sud. Ajaccio leży na zachodnim wybrzeżu Korsyki i liczy 54 tys. mieszkańców.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Współczesne
- Opublikowano: 23 lipiec 2018
- Poprawiono: 23 lipiec 2018
- Odsłony: 2125
Wyrzeźbiony w czarnym bazalcie wąwóz swoją nazwę wywodzi od postawionego jeszcze w starożytności przez Rzymian charakterystycznego, dzisiaj już nieistniejącego, mostu łukowego. Jego pełna nazwa pochodzi z języka arabskiego i brzmi: „Gole dell’Alcantara”.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Współczesne
- Opublikowano: 18 wrzesień 2014
- Poprawiono: 22 wrzesień 2014
- Odsłony: 3160
Zwiedzając miejsca kultu religijnego w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, nie sposób oprzeć się wrażeniu, jak wiele dla wyznawców poszczególnych religii znaczyła w przeszłości i znaczy obecnie wiara w boga lub bogów. Systemom monoteistycznym towarzyszyło przy tym przekonanie o jedynej prawdziwości ich dogmatów, potrzebie nawracania innych, nieśmiertelności duszy i czekającej po śmieci nagrodzie lub karze.