Durmitor jest jednym z trzech Parków Narodowych w Czarnogórze. Położony jest Górach Dynarskich, nieopodal Žabljaka, najwyżej położonego miasta w tym kraju.

Park utworzono w 1952 r., zajmuje powierzchnię 33 tys. ha, a jedną z jego największych atrakcji jest położony w centralnej części masywu górskiego Durmitor urokliwe Czarne Jezioro (Crno jezero).

Polscy turyści dopatrują się niekiedy podobieństwa tego akwenu w naszym Morskim Okiem.

W parku chroniona jest bogato reprezentowana endemiczna fauna i flora. Jego obszar porastają gęste bory sosnowe i świerkowe oraz buczyny. Żyje tu również wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym rysie i niedźwiedzie, a także wiele gatunków ptaków.

Tereny parku Durmitor zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

Czarne Jezioro jest najgłębszym spośród licznych jezior w Durmitorze. Jego głębokość wynosi miejscami nawet 49 m. Nad jeziorem wyłania się piękna panorama wyższych szczytów Durmitoru. Na pierwszym planie widać masyw góry Medjed sięgający 2285 m n.p.m.

Galeria poświęcona Durmitorowi przedstawia widoki Czarnego Jeziora i jego najbliższej okolicy. Zapraszam na krótki spacer wokół oświetlonego porannym słońcem górskiego jeziora.

Jan WOJTASIK

 

                                                 
pogoda.net