Budva jest niewielkim, gdyż liczącym  zaledwie 16 tys. mieszkańców miastem położonym nad Morzem Adriatyckim w Czarnogórze. Uważana jest za jedno z najstarszych, a zarazem najbardziej urokliwych miejscowości w basenie tego morza.

Szczególnie urzekająca jest Starówka z zamkiem, cytadelą oraz wieloma wąskimi i sprawiającymi wrażenie labiryntu uliczkami. Są to ślady kultury greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej czy weneckiej.

Budva jest klasycznym miastem pogranicza różnych kultur i religii. Nieprzypadkowo obok siebie stoi katolicka Katedra św. Jana Chrzciciela i prawosławna Cerkiew św. Sawy.

Fotografowanie uroków Starej Budvy w ciągu dnia z uwagi na natłok turystów nie jest sprawą łatwą. Nieco zdjęć udało mi się jednak wykonać wczesnym rankiem. To właśnie one dominują w galerii otwierającej cykl tegoroczny bałkański.

Zapraszam do zwiedzania. Galeria jest może nieco przeładowana, ale takie przeładowanie łatwiej uświadomi wspomniany wcześniej stopień "poplątania" wąskich uliczek, tak bardzo do siebie podobnych, a zarazem różnych.

Jan Wojtasik

 

                                                                                                                               
pogoda.net