Uważana jest za najważniejsze miasto przemysłowe i handlowe na Korsyce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje przemysł metalowy i przetwórstwo tytoniu. Funkcjonuje tu także port morski oraz lotnisko.

Średniowieczny rodowód Bastii oraz liczne zabytki sprawiają, że cieszy się ona także powodzeniem wśród turystów.

Nazwa miasta słusznie kojarzona jest z jego obronnym charakterem. Potwierdzeniem tego jest okazała cytadela. Najczęściej jednak odwiedzana jest katedra Ste Marie i inne obiekty sakralne z XVII w. Uwagę zwracają bogato zdobione ołtarze, święte figury, pochodzące z XIV w. okno życia, rzeźba Boga Ojca czy wizerunek zanikającej twarzy Jezusa Chrystusa.

Słynny jest także zlokalizowany w centrum starego miasta codzienny targ, gdzie sprzedaje się produkty rodzimego pochodzenia.

W opisach podaje się też, że Bastia należy do miejscowości ulubionych przez twórców. Mieszkał w nim m.in. Wiktor Hugo. Jak na całej Korsyce, także w Bastii postawiono pomniki poświęcono Bonapartemu oraz ofiarom I Wojny Światowej.

Galeria dedykowana Bastii zawiera zdjęcia wykonane podczas przedpołudniowego spaceru po tym mieście.

Zapraszam do odwiedzin. Zarazem zapraszam do obejrzenia moich fotografii publikowanych w innych galeriach, a także w pełnym wymiarze elektronicznym na portalu Nationale Geographic, gdzie można je komentować i oceniać.

Jan WOJTASIK

 

                                                                   
pogoda.net