Nowa Sól - Bojadła. Nadzieja, że niedawne opady deszczu na południowym zachodzie Polski podniosą nieco poziom wody w Odrze nie sprawdziła się i promowa przeprawa w Milsku - Przewozie pozostała nieczynna. Tym samym odpadła jedna z atrakcji planowanych podczas czwartej już wycieczki "RajdBIKE" z krajoznawczego cyklu wypraw rowerowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli.


Zdjęcie pochodzi z facebookowej strony KTK TURKOT w Nowej Soli

Pomimo tej "niespodzianki" i prognoz pogody zapowiadających dokuczliwe upały, 3 lipca 2022 r. na punkcie startowym rodzinnego rajdu do Pałacu w Bojadłach stawiło się blisko 60 rowerzystów. Taka frekwencja nie zaskoczyła jednak organizatorów i pamiątkowych koszulek starczyło dla wszystkich. Konieczna okazała się jednak zmiana planowanej trasy dojazdu.

W pierwszym etapie kolorowy peleton pomknął szybko drogą rowerową "Kolej na Rower" do Lipin, a na wysokości tej miejscowości skierował na północ i zanurzył w okoliczne lasy. Tu trzeba było pokonać mało przyjazny rowerzystom odcinek sypkiego piasku. Nieco łaskawszy okazał się fragment wzdłuż prawego brzegu Odry, zwłaszcza część pokryta betonowymi płytami. Z kolei, w okolicy dawnej przeprawy promowej Ferry skierowano się w stronę Pyrnika, a następnie do Bojadeł.

Na dziedzińcu zbudowanego w 1737 r. zabytkowego pałacu rodziny von Kottwitz powitała nowosolskich rowerzystów Pani Ewa Bydałek, która przedstawiła najważniejsze wydarzenia związane z historią obiektu oraz zaprezentowała jego już zrewitalizowane fragmenty. Słuchaczy zainteresowały m.in. niektóre tajniki trudnych prac konserwatorskich. 

W czasie, gdy pierwsza grupa cyklistów podziwiała efekty aktywności Fundacji Pałac Bojadła, druga smakowała produkty miejscowej kuchni w postaci nadziewanych naleśników i schłodzonego kompotu. Po trudach przeprawy leśnymi i polnymi drogami (oraz bezdrożami) apetyt dopisywał wszystkim.

Pobyt w gościnnych Bojadłach trwał około dwóch godzin, po czym rozpoczęła się droga powrotna. Tym razem wybrano wariant przez Kartno i Konotop. Podczas krótkiego postoju w tej miejscowości organizator rajdu z ramienia MOSiR-u - Pan Marcin Kula podziękował uczestnikom wycieczki za udział i zapowiedział kontynuację kolejnych wypraw krajoznawczych.

Galerie fotograficzne z przebiegu niedzielnego można oglądać m.in. stronie MOSiR w Nowej Soli oraz na profilu  profilach Pana Andrzeja Deli i Klubu Turystyki Kolarskiej TURKOT w Nowej Soli. 

Jan Wojtasik 

 

 

pogoda.net