Jodłów. W sobotę 28 maja 2022 r. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów zainaugurowało tegoroczny sezon rajdowy. Zasadniczym celem wyprawy był udział w zorganizowanym przez Nadleśnictwo Nowa Sól koncercie muzycznym "Leśne Granie na Polanie".


Koncert przygotowany w głębi Puszczy Tarnowskiej przy zbiorniku wodnym o historycznej nazwie Studnia Haussmana zasługuję na osobne opracowanie. Program jodłowskiej wyprawy - co warto podkreślić - zakładał dodatkowo krajoznawczą wizytę w Dębowym Jarze oraz Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Gaj Wandy.

Pomimo niepomyślnych prognoz pogodowych w tradycyjnym miejscu startowym przy Jodłowskim Rondzie stawiło się blisko 30 osób reprezentujących trzy pokolenia rowerzystów. Wśród doświadczonych rajdowców można było zauważyć kilkoro absolutnych debiutantów.

Z powodu znacznej różnicy wysokości i piaszczystej nawierzchni leśnych dróg na początku nie było łatwo, ale wszyscy dzielnie pokonali najtrudniejszy pierwszy odcinek trasy do Dębowego Jaru. Momentami trzeba było jednak zamienić się w piechura.

Zadaszona wiata zlokalizowanego tutaj leśnego punktu odpoczynku dała ułatwiła uczestnikom rajdu schronienie się przed falą intensywnego deszczu, a wymuszony opadem postój stał się okazją do rozmowy o działalności Stowarzyszenia i walorach krajobrazowych okolicy.

Kolejny i ostatni już postój miał miejsce w Gaju Wandy. Tematem okolicznościowych pogadanek była historia miejsca i jego znaczenie przyrodnicze. Moment później cała grupa zwartym szykiem jechała już w kierunku Studni Haussmana, gdzie równolegle z innych miejscowości w konwencji tzw. zlotu gwiaździstego podążali rowerzyści z innych miejscowości.

Dynamiczna wersja galerii ubogacona zdjęciami Pana Marka Szymkowiaka zamieszczona została na portalu YouTube. Wystarczy kliknąć TUTAJ

Jan Wojtasik


 

 

pogoda.net