Zielona Góra. Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna LOTUR wydała Przewodnik* pt. Lubuskie od Warty po Dolne Łużyce. Autorem książki adresowanej do turystów i regionalistów jest Mirek Osip - Pokrywka. 

W bogato ilustrowanym Przewodniku opisano ponad pół tysiąca zabytkowych obiektów i ponad 100 miejsc godnych odwiedzenia. Zamieszczono informacje o turystycznych szlakach rowerowych, pieszych i kajakowych. 

Znalazł się w nim także osobny rozdział poświęcony Puszczy Tarnowskiej. Można tam przeczytać m.in.: "Wśród typowo przyrodniczych ciekawostek co najmniej jeszcze trzy miejsca są warte odwiedzenia, o których pokrótce. Nowosolski Las Odrzański - kilkusetletni las dębowy (częściowo również wiązowy) porastający starorzecze Odry poprzecinane licznymi kanałami na wzór parku angielskiego. Gaj Wandy - ponad 4-hektarowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy zdominowany przez kasztanowce (szczególnie piękne w okresie kwitnienia), ale również z innymi gatunkami pomnikowych okazów. Dębowy Jar - długi krajobrazowy parów, gdzie rosną głownie młode dęby i sosny".

Sporo miejsca poświęcono także zlokalizowanym wokół Puszczy miejscowościom takim jak: Siedlisko, Tarnów Jezierny, Lubięcin czy Sława.

W przyjętej przez Autora konwencji edytorskiej wiadomości o charakterze podstawowym przeplatają się licznymi ciekawostkami, co sprawia, że Przewodnik czyta się łatwo i z zainteresowaniem.

Jak informuje Wydawca, Przewodnik jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej. Zamówienia należy składać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Koszt zakupu 1 egzemplarza 49,99 zł (plus koszt wysyłki). 

Jan Wojtasik 

*Mirek Osip-Pokrywka, Lubuskie od Warty po Dolne Łużyce, Wydawnictwo LOTUR, Zielona Góra 2022

pogoda.net