Siedlisko – Dębianka – Bielawy – Borowiec - Zwierzyniec. Nadzwyczajna frekwencja podczas wiosennej edycji i liczne pytania o termin następnej wyprawy przekonały zarząd Fundacji KAROLAT do celowości zorganizowania kolejnej imprezy towarzyszących Świętu Bzów, jaką stanowią rodzinne rajdy rowerowe.

Zaplanowano ją na 26 września 2021 r. pod hasłem: „Gospodarstwo karolackiego księstwa”. Start sprzed Zamku Karolat nastąpi o godz. 10,00.

Projekt zakłada przejażdżkę po wale Krzyckiego Rowu do zbiegu z szosą Dębianka - Różanówka, w którym to miejscu peleton skieruje się w stronę Dębianki. W miejscowości tej, w zależności od warunków pogodowych oraz indywidualnego uznania uczestników, będzie można skierować się w stronę Wału Odrzańskiego i jego grzbietem dojechać na wysokości Pękoszowa do drogi wojewódzkiej 321, albo wybrać wersję mniej wymagającą i dojechać do Kierzna polnymi drogami utwardzonymi przez Radocin.

W połowie maja tego roku podczas przejażdżki Wałem Odrzańskim odnotowałem obecność licznych oczek wodnych, rechot żab, śpiew skowronków oraz widoki spacerujących żurawi, ścigających się zajęcy, kwitnącej czeremchy i polnych grusz oraz widok wież, kominów i dachów dalekich miejscowości. Wersja jesienna z pewnością okaże się mniej barwna, lecz spowita mgłą cisza, przerywana tylko nawoływaniem się wron, też ma swoje uroki.

Po spotkaniu obu grup, nastąpi przejazd do Bielaw, gdzie zaplanowano połączony z pogadanką, krótki odpoczynek. Kolejnymi etapami wycieczki będą Różanówka oraz Borowiec. Najpewniej wówczas o historii zagospodarowywania okolicznych ziem opowie dr Tomasz Andrzejewski – dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Także tutaj będzie szansa wysłuchania relacji innego specjalisty - Pana Sebastiana Zegers'a z firmy Grolder o współczesnym sposobie prowadzenia gospodarstwa hodowli świń. 

Ostatecznie wycieczka dojedzie  do Zwierzyńca, gdzie przy ognisku zorganizowanym na terenie stanicy myśliwskiej nastąpi rozwiązanie rajdu. Łączna długość pełnowymiarowej trasy nie powinna przekroczyć 34 km. Znacząca jej część przebiegać będzie drogami asfaltowym, ale liczyć się też należy z odcinkami jezdni gruntowej na obu wałach rzecznych. Długość wersji skróconej wyniesie ok. 26 km.

Poza walorami historycznymi i rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania pejzażu ziemi karolackiej, jej współczesnych walorów przyrodniczych i znaczenia gospodarczego.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Jedynym formalnym wymogiem jest posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. względnie telefonicznie dzwoniąc pod numer: 606 411 219.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy, który wyniesie ok. 6 godzin, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia niezbędnego na czas przejazdu. W drogę powrotną nikt nie odjedzie głodny, gdyż fundacja zadbała o odpowiedni wyszynk przy ognisku w Zwierzyńcu.

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów.

Rajd będzie odbywał się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego, co wyrazi się w szczególności w zaleceniu trzymania odpowiedniego dystansu pomiędzy uczestnikami nie mieszkającymi we wspólnym gospodarstwie domowym.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji koncepcji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Na mapce poniżej oznaczono niebieskim kolorem jeden z planowanych wariantów trasy rajdu. Szczegóły jej przebiegu mogą ulec zmianom wynikającym ze stanu dróg i warunków pogodowych w dniu wyprawy.

pogoda.net