Jodłów – Konotop – Lipka - Święte. W sobotę 31 lipca 2021 r. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów przy współpracy Nadleśnictwa Sława Śląska zorganizowało kolejny rajd rowerowy z cyklu ”Poznajemy Tajemnice Puszczy Tarnowskiej”.

Wyprawa wyruszyła o godz. 10,00 z Jodłowskiego Ronda. Na starcie stawiło się 30 rowerzystów w różnym wieku i z różnych miejscowości. W imieniu organizatorów przywitał ich prezes Stowarzyszenia Pan Mirosław Wojtczak.

Jeszcze w Jodłowie miało miejsce krótkie spotkanie na terenie nowo wybudowanych kancelarii Leśnictw: Dąbrówno i Tarnów. O historii tej inwestycji opowiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska Pan Wiesław Daszkiewicz. Spotkanie stało się też okazją do zwiedzenia nowoczesnej leśniczówki. Miłym akcentem okazało się symboliczne podlanie wodą dwóch nowo posadzonych drzewek lipowych. Patronem jednego z nich został pan Tadeusz Sokołowski – wieloletni leśniczy Leśnictwa Dąbrówno, zasłużony leśnik - Jan Kasiński.

Po opuszczeniu Jodłowa, cały peleton szybko przemieścił się przez Jeziorną, Mesze i Marianki do Konotopu. Tu ekipę jodłowskich rowerzystów powitał przewodniczący Rady Gminy Kolsko Pan Paweł Zapeński. Towarzyszyli mu ks. kan. dr Tadeusz Kulczyk, Pani Edyta Dżydżora  - dyrektor Gminnego Domu Kultury w Kolsku oraz Pan dr Grzegorz Bosy z Fundacji Pałac w Bojadłach.

Zanim rozpoczęło się zwiedzanie zabytkowego kościoła p.w. św. Anny, rozległ się głos dzwonu ufundowanego w 1595 r. przez Annę von Kottwitz. Znajdują się na nim herby rodziny Kottwitz oraz napis o treści: „Zapraszam Ciebie na Słowa Boga, wołam Ciebie posłuchać Słowa Boga”. Dzwon zwykle zawieszony jest na drewnianej dzwonnicy zlokalizowanej w pobliżu kościoła. Aktualnie jednak pozostaje umocowany na specjalnym metalowym rusztowaniu, gdyż konstrukcja dzwonnicy poddawana jest rewitalizacji.

Wewnątrz świątyni z krótkimi prelekcjami wystąpili ks. kanonik Kulczyk oraz dr Bosy. Uczestnicy rajdu wysłuchali informacji o losach średniowiecznego kościoła p.w. św. Anny, jego walorów zabytkowych, planów udostępnienia obiektu turystom oraz zasługach rodu von Kottwitz dla Konotopu i okolicy.

Kolejnym etapem wyprawy był przejazd pod remontowaną obecnie zabytkową wieżę ciśnień. Wieża ta stanowi istotny element kulturowy drogi rowerowej „Kolej na Rower” i w przyszłości zapewne będzie ważną turystyczną atrakcją. Już teraz jednak rowerowych turystów z Jodłowa gospodarze Konotopu pod wodzą sołtys – Pani Elżbiety Szymczak ugościli smakowitym poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Komplementom pod adresem kulinarnego mistrzostwa autorek posiłku nie było końca.

Po opuszczeniu gościnnego Konotopu rajdowcy przemieścili się w okolicę Lipki. W pobliżu tej miejscowości informacją na temat dramatycznego procesu „czarownic”, jaki miał miejsce w połowie XVII wieku w Konotopie, podzielił się Pan Zapeński. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż wzgórza w pobliżu Lipki opisywane się jako miejsce rzekomych spotkań ofiar procesu z diabłem. Uśmiercenie w majestacie obowiązującego wówczas prawa 39 ofiar niekoniecznie już tylko historycznych przesądów stało się przyczynkiem do smutnych refleksji o zawiłościach ludzkich losów.

Teraz pozostał już tylko kilkukilometrowy przejazd nową ścieżką rowerową Nadleśnictwa Sława Śląska z Lipki do Lubiatowa i dalej na Polanę Rekreacyjną w Świętem. Dla wielu uczestników wyprawy przejazd stał się okazją do poznania młodego projektu turystycznego. Zarówno dla odcinka Lipka – Lubiatów, jak i Lubiatów – Święte test wypadł nad wyraz pozytywnie.

Pobyt w Świętem niektórzy z rowerzystów rozpoczęli od podziwiania okolicy z wieży widokowej „Joanna”, pozostali wybrali dłuższy odpoczynek i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Ta część wycieczki poświęcona była wystąpieniu Pana Nadleśniczego Wiesława Daszkiewicza, który odpowiadał na liczne pytania zadawane przez cyklistów. Organizatorzy udostępnili też okolicznościowe upominki promujące turystyczną aktywność.

Po przejechaniu blisko 33 km rajd zakończył się o godz. 15,00 w miejscu startu w Jodłowie.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracowała przy opracowaniu koncepcji wyprawy oraz sprawowała nad nią medialny patronat.

Jan Wojtasik

Ps. Krótka fotorelacja z rajdu poniżej. Zapraszam do przejrzenia.
pogoda.net