Jodłów – Konotop – Święte. Na sobotę 31 lipca 2021 r. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów zaplanowało kolejny rodzinny rajd rowerowy.

Wyprawa tradycyjnie wyruszy o godz. 10,00 z tzw. Jodłowskiego Ronda. Wyjazd na trasę poprzedzi jednak krótkie spotkanie na terenie nowo wybudowanych kancelarii Leśnictw: Dąbrówno i Tarnów. Będzie okazja do zwiedzenia nowoczesnej leśniczówki, planowane jest też uroczyste posadzenie dwóch drzewek lipowych.

W pierwszym, już rajdowym etapie przewiduje się przejazd przez Jeziorną, Mesze i Marianki do Konotopu. Tu zaplanowano połączone z krótką prelekcją zwiedzanie średniowiecznego kościoła p.w. św. Anny i wejście na aktualnie rewitalizowaną zabytkową wieżę ciśnień.

Po opuszczeniu Konotopu rajd skieruje się w stronę Lipki. W okolicach tej miejscowości ubogacony zostanie informacją na temat dramatycznego procesu czarownic, jaki miał miejsce w połowie XVII wieku w Konotopie. Wzgórze w pobliżu Lipki w aktach śledztwa jawi się jako miejsce rzekomych spotkań ofiar procesu z diabłem.

Na kolejny etap wycieczki złoży się kilkukilometrowy przejazd nową ścieżką rowerową Nadleśnictwa Sława Śląska z Lipki do Lubiatowa i dalej na Polanę Rekreacyjną w Świętem. Tu planowany jest dłuższy wypoczynek i pieczenie kiełbasek.

Rajd zakończy się ok. godz. 15,00 – 16,00 w miejscu startu w Jodłowie.

Łączna długość trasy podstawowej nie przekroczy 32 km. Znacząca jej część przebiegać będzie po nawierzchni asfaltowej. Fragmentarycznie liczyć należy się jednak z jazdą po polnych i leśnymi drogach utwardzonych szutrem. Rowerzystom zainteresowanym postawieniem sobie bardziej ambitnych zadań zostanie przedstawiona propozycja tzw. agrafki, czyli przejechania dodatkowych kilometrów alternatywną trasą leśną.

Poza walorami historycznymi i rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania ciekawych ludzi – znawców tematyki regionalnej i pejzażu dorzecza Obrzycy. Organizatorzy zapewne przygotują też trochę okolicznościowych upominków.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Jedynym formalnym wymogiem jest posiadanie ważnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. 

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy, który wyniesie ok. 5 - 6 godzin, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia.

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, który powinien być dostosowany do jazdy terenowej, doborze odzieży właściwej dla pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów. Z innymi ważnymi informacjami można zapoznać się na plakacie rajdowym SWRLJ załączonym do tego komunikatu. Warto też przypomnieć sobie "przykazania rajdowego rowerzysty".

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan Wojtasik

Mapki poniżej przedstawiają planowaną trasę rajdu. Wersja podstawowa oznaczona została kolorem szarogranatowym, wersja dodatkowa- czerwoną linią przerywaną. Strzałki wskazują kierunek przemieszczania się, a czerwone trójkąty miejsca z dłuższymi postojami.


pogoda.net