Siedlisko – Stany - Zwierzyniec. Po przerwie wymuszonej przez pandemię, Fundacja Karolat wznawia jedną z imprez towarzyszących majowemu Świętu Bzów, jaką stanowiły rodzinne rajdy rowerowe.

Początek najbliższego zaplanowano na 25 kwietnia 2021 r. o godz. 10,00. Odbędzie się pod hasłem: „Nadzieja zaklęta w karolackich lasach”. Przed opuszczeniem Siedliska uczestnicy wyprawy wezmą udział w posadzeniu młodej lipy. Drzewo stanie w miejscu, gdzie rosła jego legendarna poprzedniczka "Krwawa lipa".

Projekt zakłada przejażdżkę Starorzeczem Odry w kierunku Nowej Soli, gdzie peleton na chwilę zatrzyma się przed "Trzema dębami nad Odrą", a następnie dojazd drogą powiatową przemieści się do Stanów. W miejscowości tej nastąpi krótki postój przy zabytkowej dzwonnicy. Zasadniczym celem wyprawy jest jednak zabytkowy most kolejowy na Odrze w Stanach. Zbudowany na początku XX wieku, po 100 latach przestał pełnić swoją funkcję i popadał w ruinę.

Przed zupełnym zniszczeniem uratowała go budowa ścieżki rowerowej w ciągu dawnej linii kolejowej 371 z Żagania do Wolsztyna. Zrewitalizowany w 2019 roku stał się popularną atrakcją turystyczną. O historii i współczesnych walorach mostu opowie dr Tomasz Andrzejewski – dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Po krótkim odpoczynku zaplanowano spacerowy przejazd ścieżką rowerową do Lipin, skąd historyczną Lipińską Drogą (obecnie dojazd pożarowy nr 11) cykliści zagłębią się w Puszczę Tarnowską, żeby ostatecznie dojechać do Zwierzyńca. Tam przy ognisku zorganizowanym na terenie stanicy myśliwskiej nastąpi rozwiązanie rajdu.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 32 km. Znacząca jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem. Spodziewać można się też sporych odcinków jezdni asfaltowej, ale też leśnych dróg gruntowych, miejscami pokrytych cieńką warstwą błota czy też sypkiego piasku.

Poza walorami historycznymi i rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania pejzażu Starorzecza Odry, jego współczesnych walorów przyrodniczych i znaczenia gospodarczego.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Fundacji prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. względnie telefonicznie dzwoniąc pod numer: 606 411 219.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy, który wyniesie ok. 6 godzin, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia, w tym zwłaszcza kiełbasek nadających się do upieczenia w ognisku.

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów.

Rajd będzie odbywał się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego, co wyrazi się w szczególności w nakazie trzymania odpowiedniego dystansu pomiędzy uczestnikami nie mieszkającymi we wspólnym gospodarstwie domowym oraz używania maseczek w przestrzeni publicznej.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Na mapce poniżej oznaczono niebieskim kolorem jeden z planowanych wariantów trasy rajdu. Szczegóły jej przebiegu mogą ulec zmianom wynikającym ze stanu dróg w dniu wyprawy.


 

 

pogoda.net