Jodłów. Tegoroczne plany jodłowskich wycieczek rowerowych z powodu pandemii mocno się skomplikowały. Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska, korzystając z kolejnych złagodzeń reżimu sanitarnego, zdecydował obecnie o zrealizowaniu przynajmniej ostatniej z planowanych wypraw.

W sobotę 8 sierpnia 2020 r. o godz. 10,00 wystartuje rajd pod hasłem „Szlakiem dawnej kolei”. Miejsce startu pozostało tradycyjne. Jest nim tzw. jodłowskie rondo w centrum miejscowości.

Współorganizatorami wyprawy są Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Nadleśnictwo Sława Śląska. W wariancie tegorocznej trasy do Marianówka, Konotopu i Świętego zaplanowano krótkie postoje, m.in. w Dębowym Jarze, Gaju Wandy i Oazie 10 Dębów. Nieco dłuższy, połączony z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i ewentualną wizytą na wieży widokowej „Joanna”, planowany jest na Polanie Rekreacyjnej.

Powrót nastąpi Jodłowską Trasą Rekreacyjną „Viktor”. Szacowany czas przejazdu w obie strony nie powinien przekroczyć 5 – 6 godzin, a długość trasy w obu kierunkach wyniesie ok. 30-32 km.

Warto podkreślić, że trasa rajdu przebiegać będzie po terenie względnie zróżnicowanym, z kilkoma tylko stromymi podjazdami. Różnicować go będzie też nawierzchnia drogi - gruntowa piaszczysta, gruntowa utwardzana szutrem i asfaltowa oraz otaczający pejzaż z dominantą lasu sosnowego i uprawnymi polami. Po raz pierwszy uczestnicy jodłowskiej wycieczki pokonają też fragment ścieżki rowerowej Powiatu Nowosolskiego „Kolej na Rower”.

Udział w wyprawie jest bezpłatny. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: << Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. >>.

Rajd zostanie przeprowadzony z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Uczestników obowiązywać będzie zachowanie wzajemnego dystansu i korzystanie z płynów odkażających dłonie. Zaleca się także posiadanie i zakładanie podczas postojów nie gwarantujących dystansowania - przyłbic, ewentualnie maseczek ochronnych.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów.

Redakcja "Tekstów i Pejzaży" współuczestniczy w przygotowaniu założeń rajdu oraz przyjęła nad nim patronat medialny. Kolejne informacje rajdowe będą przekazywane w miarę ich udostępniania przez organizatorów rajdu.

Jan WOJTASIK

Na mapce poniżej przedstawiono kolorem granatowym zakładany przebieg trasy rajdu

 

 

pogoda.net