Jodłów – Tarnów Jezierny. Scenariusz planowanego na sobotę 22 czerwca 2019 r. jodłowskiego rajdu rowerowego zakłada nie tylko nietypowy przebieg trasy, ale także uwzględnia nową, dotychczas nie praktykowaną formułę organizacyjną.

Do tradycyjnej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i Nadleśnictwa Sława Śląska włączyło się bowiem Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Tarnowa Jeziernego.

Projekt zakłada, że rajd rozpocznie się o godz. 12,00, rejestracja uczestników godzinę wcześniej.  Na miejsce startu wyznaczono parking przy drodze dojazdowej na zmodernizowany niedawno Cypel w Jodłowie. Wybór ten nie jest przypadkowy. Parking posiada wystarczającą ilość miejsca do przyjęcia większej ilości rowerzystów, można pozostawić na nim samochody, a na nieodległym Cyplu dostępne są nowoczesne toalety.

Trasa rajdu zakłada kolejno dojazd do następujących miejsc na obszarze Puszczy Tarnowskiej: Dębowego Jaru, Góry Mirkowej, Gaju Wandy, Studni Haussmana, Czerwonej Małpy, Pawilonów Myśliwskich – Zamek Geibla, Dębówka, Cegielni i Leśnej Kapliczki. W wybranych punktach, poza wysłuchaniem krótkich okolicznościowych pogadanek i możliwością odpoczynku, uczestnicy rajdu będą mieli okazję do udziału w guizie i wygrania atrakcyjnych nagród.

Już na miejscu w Tarnowie Jeziernym, najpewniej o godz. 17,00 rozpocznie się impreza Nocy Kupały realizowana wg osobnego programu. M.in. przewidziana została promocja książki pt. "Puszcza Tarnowska. Mała encyklopedia". Będzie także możliwość uzyskania map turystycznych i innych materiałów promocyjnych.

Rajd jest bezpłatny, a formuła rodzinna i jego turystyczno-krajoznawczy charakter sprawiają, że jest on otwarty dla wszystkich osób chętnych. Z powodów organizacyjnych ilość miejsc jest jednak limitowana i nie może przekroczyć liczby 100 uczestników. Oznacza to konieczność wcześniejszego zgłoszenia swojego udziału. O zakwalifikowaniu do udziału będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Zapisy są przyjmowane przez Zarząd Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów, formularz zgłoszeniowy oraz niezbędne oświadczenia można pobrać: TUTAJ. Pod wskazanym adresem dostępny jest także regulamin rajdu. Niezbędną dokumentację rajdową można oraz wiele dodatkowych informacji znaleźć także na stronie Nadleśnictwa Sława Śląska.

Należy podkreślić, że w formularzu zgłoszeniowym można wskazać ilość osób towarzyszących uczestnikowi rajdu. Osoby nie posiadające statusu uczestnika rajdu będą mogły uczestniczyć w imprezie w Tarnowie Jeziernym, która ma charakter otwarty, nie uzyskują jednak uprawnień do otrzymania "pakietu startowego".

Z uwagi na długość rajdu i szacowany czas jego trwania pamiętać należy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość pożywienia i napojów. Także przezorność wynikająca z przejazdu terenami leśnymi i polnymi uzasadnia posiadanie przy sobie środków do odstraszania owadów.

Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy w wieku 15 – 17 lat mogą wziąć udział za pisemną zgodą rodzica, a osoby poniżej 14 roku życia pod bezpośrednią opieką rodzica.

Redakcja "Tekstów i pejzaży" przyjęła patronat medialny nad rajdem i współuczestniczy przy jego organizacji. Całość przedsięwzięcia sfinansowana została przez: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwo Sława Śląska oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.

Jan WOJTASIK

Mapki poniżej przedstawiają projektowany przebieg trasy rajdu, a załączona tabela jego ramowy program. 

 

Opinie, oceny i zapytania dotyczące publikowanych materiałów

można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie głównej

 lub poprzez księgę gości.

 

pogoda.net