Jodłów. Początek tegorocznego sezonu rajdowego zaplanowany został na sobotę 4 maja. Tego właśnie dnia o godz. 10.00 z ronda w Jodłowie wyruszy wycieczka "Do kwitnących kasztanowców". Nietrudno odgadnąć, że jej najważniejszym celem będzie wizyta w Gaju Wandy – Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym w centrum Puszczy Tarnowskiej.

Szczegółowy plan wyprawy zorganizowanej przez Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów zakłada kolejno dojazd do: Dębowego Jaru, Gaju Wandy, Pawilonów Myśliwskich "Zamek Geibel'a", Wysokiej Hali, czyli Wzgórza Almy i Dębówka – dawnej osady leśnej na skrzyżowaniu starych leśnych traktów drogowych z Siedliska do Sławy i z Głogowa do Sulechowa.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 15 -17 km. Znaczna jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem. Na pierwszym etapie spodziewać się trzeba kilku podjazdów. Należy też liczyć się – jak to często bywa w lesie gospodarczym - z odcinkami nieco trudniejszymi i korektami pierwotnie zakładanych planów przejazdu.

Poza walorami rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Tarnowskiej oraz jej współczesnych wartości przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. Jego zakończenie powinno nastąpić ok. godz. 14,00 na Cyplu w Jodłowie.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Stowarzyszenia prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail: <<  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>.   Można to uczynić także telefonicznie pod numerem 514-787-527.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia.

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Mapka poniżej przedstawia schematyczny przebieg rajdu. Planowaną trasę oznaczono kolorem niebieskim

 

 

 

pogoda.net