Siedlisko. Rajdy rowerowe nawiązujące tematycznie do historii Siedliska - jako impreza towarzysząca głównym uroczystościom Święta Bzów – niedługo będą miały swój mały jubileusz. Zapowiadana na dzień 1 maja b.r. wyprawa do Puszczy Tarnowskiej odbędzie się już po raz piąty.

Tym razem Fundacja "Karolat" proponuje przejażdżkę w poszukiwaniu dawnych "Myśliwskich rezydencji oraz leśnych stanic". To oczywiście proste nawiązanie do hasła przewodniego tegorocznego święta.

Uczestnicy rajdu wystartują o godz. 10,00 sprzed Zamku Karolat, a następnie malowniczym wałem wzdłuż Kanału Krzyckiego dojadą do mostu w pobliżu Różanówki. Będzie okazja do podziwiania świeżej wiosennej zieleni i palety kolorowych leśnych, polnych i łąkowych kwiatów.

Kolejnym etapem będzie Borowiec, a dokładniej wschodni kraniec tej miejscowości. Po przeprawieniu się przez drogę wojewódzką nr 325 peleton zanurzy się w centralne rewiry d. Puszczy. Pierwszym akcentem nawiązującym do idei łowiectwa będzie krótki postój przy Dębowej Polanie. Obecnie znajduje się tam ambona myśliwska KŁ "Wilk" z Głogowa. Na tle sosnowego lasu miejsce wyróżnia się okazałą dębową aleją w kształcie litery "L". Zaskakująca może okazać się też obecność pojedynczego okazu czarnej sosny oraz samosiejek sosny wejmutki. Jest niemal pewne, że w przeszłości istniała tu tzw. próbna plantacja. Dyskusyjne jest natomiast przeznaczenie centralnego miejsca Polany. Pojawiają się opinie, że znajdowała się tutaj: leśniczówka, schronisko myśliwskie, a nawet niewielka karczma. O istnieniu takiego obiektu ma świadczyć obecność głębokiej studni, obecnie już dzisiaj zasypanej.

Później, po minięciu niewielkiej "oazy" dorodnych wejmutek, karolackich rowerzystów czeka przejazd fragmentem Drogi Geibel'a. To relikt dawnego traktu leśnego z Siedliska do myśliwskiej rezydencji z początków XIX w. o miłej dla ucha nazwie "Radość Henryka" [niem. Heinrichlust]. Po II wojnie światowej z rezydencji, w której gościło wiele osobistości minionych wieków, zostały niestety tylko ruiny. Nie zachowały się też żadne ilustracje budynków, które uważano za niezwykle urokliwe. Obecnie znajduje się tutaj leśny punkt odpoczynku Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.

Z "Radości Henryka" pomarańczową trasą rekreacyjną peleton uda się do innego historycznego miejsca w Puszczy - Gaju Wandy. Dawne zacisze lipowe posiada obecnie status Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego, na który składa się unikalne pole kasztanowców i kilkadziesiąt egzemplarzy innych ciekawych gatunków drzew, w tym ponad trzystuletnie dęby i buk posiadający status pomnika przyrody.

Etap następny także związany jest z tradycjami myśliwskimi dawnego Księstwa Siedlisko - Bytomskiego [Carolath-Beuthen]. Jest nim położona niedaleko Studni Ducha Puszczy, tuż przy niegdysiejszej granicy księstwa i dóbr królewskich – Dawna Stanica Myśliwska, czyli historyczny "Jagdhütte Herman Rast". Dzisiaj jest to skupisko kilku wiekowych lip o obwodzie ponad 200 cm i tyleż samo dębów. Pod nogami łatwo znaleźć odłamki cegieł i fragmenty innych elementów konstrukcyjnych. Kim był Herman, od którego stanica wzięła nazwę, będzie można dowiedzieć się już na miejscu.

Rajd – podobnie jak dwie poprzednie wyprawy - zakończy się przy ognisku w Zwierzyńcu, także na … stanicy myśliwskiej, ale już zupełnie współczesnej.

Powrót do Siedliska można będzie kontynuować indywidualnie, w małych grupach lub w szyku zwartym.

Łączna długość trasy, czyli z powrotem do miejsca startu, nie powinna przekroczyć 35 km. Znaczna jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem. Należy jednak liczyć się – jak to często bywa w lesie gospodarczym - z odcinkami nieco trudniejszymi i korektami pierwotnie zakładanych planów przejazdu.

Należy jednak zaznaczyć, że poza wersją podstawową, organizatorzy uwzględnili dwa dodatkowe warianty trasy rajdu. Pierwszy daje możliwość jej istotnego skrócenia. W tym przypadku można będzie już w Borowcu skierować się w kierunku Zwierzyńca i dojechać do mety drogą wojewódzką nr 325. Drugi wariant przewiduje możliwość "wyczynowego" dojazdu do Grochowic z Różanówki przez Bielawy i połączenia się z zasadniczą grupą tuż przed przyjazdem do d. Pawilonów Myśliwskich. Amatorzy tego rozwiązania dojadą z Grochowic utwardzonymi drogami pożarowymi nr 9 i 3. 

Poza walorami rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Tarnowskiej oraz jej współczesnych wartości przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. 

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Fundacji prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  lub telefonicznie pod numerem: 725 484 718.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia, w tym zwłaszcza kiełbasek nadających się do upieczenia w ognisku. 

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Mapki poniżej przedstawiają schematyczny plan wyprawy. Na pierwszej z nich projekt trasy oznaczono kolorem czerwonym, na kolejnej niebieskim. W tym ostatnim wypadku uwzględniono powrót do miejsca startu w Siedlisku.

 

 

pogoda.net