Jodłów - Dąbrowno - Mesze - Konotop - Świętobór - Jodłów. Nie ulega wątpliwości, że Mesze – niewielka wioska z gminie Kolsko słynie głownie z rezerwatu, którego celem jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystycznymi oraz rzadkimi gatunkami roślin wodnych i bagiennych.

W literaturze krajoznawczej podkreśla się zwykle, że w skład Rezerwatu „Mesze” wchodzą ekosystemy: leśne, torfowiskowe i wodne. Rzadziej wspomina się natomiast o geologicznej niezwykłości, jaką stanowią otaczające rynnowe jeziorko od strony północnej charakterystyczne żleby.

Stanowią one efekt rzeźbienia podłoża przez wody opadowe spływającego klifu, a ich wygląd do złudzenia przypomina formacje terenowe spotykane na ogół tylko w górach.

Wspomniane tu tytułowe żleby stanowią jeden z celów organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów w dniu 11 sierpnia 2018 r. rodzinnego rajdu rowerowego. Rajd ten jest imprezą towarzyszącą tegorocznym Dniom Jodłowa.

Początek wyprawy organizatorzy wyznaczyli na godz. 10.00. Także miejsce startu pozostało tradycyjne. Jest nim tzw. jodłowskie rondo w centrum miejscowości. Planuje się przejazd drogami leśnymi do Dąbrowna, a dalej przez Okopiec do Meszów. Kolejnym etapem będzie Konotop i otaczająca tę miejscowość dolina Obrzycy. Z Konotopu rajd przejedzie do Świętoboru. Tu planowany jest odpoczynek przy ognisku i pieczeniu kiełbasek oraz wizyta na wieży widokowej „Joanna”. Powrót do Jodłowa nastąpi przez Józefów i Jeziorną.

Szacowany czas przejazdu w obie strony nie powinien przekroczyć 4 – 5 godzin, a długość trasy wyniesie ok. 25 km.

Warto podkreślić, że trasa wyprawy przebiegać będzie po terenie względnie zróżnicowanym, z kilkoma podjazdami i niewielkimi zjazdami. Różnicować go będzie krajobraz oraz nawierzchnia drogi - gruntowa piaszczysta i gruntowa utwardzana szutrem, a także odcinki nawierzchni asfaltowej.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>. 

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów. 

Redakcja "Tekstów i Pejzaży" współuczestniczy w przygotowaniu rajdu oraz przyjęła nad nim patronat medialny.

Jan WOJTASIK

Mapka poniżej przedstawia schematyczny przebieg rajdu. Planowaną trasę oznaczono kolorem czerwonym. Owalem zakreślono obszar Rezerwatu Mesze.


 

 

pogoda.net