Jodłów – Grochowice. Jodłowskie rajdy rowerowe "Do Zrębów Stachury" mają już swoje trwałe miejsce w kalendarzu przedsięwzięć turystycznych i wiernych entuzjastów. Ich terminy są ściśle związane z organizowaną w Grochowicach "Stachuriadą" – imprezą plenerową poświęconą Edwardowi Stachurze – pisarzowi i poecie młodego powojennego pokolenia, autorowi znanemu m.in. z powieści „Siekierezada albo zima leśnych ludzi”.

Akcja tej powieści – co warto przypomnieć -  dzieje się Grochowicach i okolicy, a niektórzy jej bohaterowie żyją i mieszkają w tej miejscowości po dzień dzisiejszy.

Podobnie, jak w latach poprzednich, tegoroczną wyprawę z Jodłowa do Grochowic zaplanowano w czasie uwzględniającym nie tylko rekreację rowerową czy poznawanie południowo-wschodnich rubieży Puszczy Tarnowskiej, ale także w czasie umożliwiającym jodłowskim rowerzystom udział w niektórych przynajmniej punktach programu "Stachuriady".

Z tego też powodu – inaczej niż w przypadku pozostałych wycieczek - początek rajdu organizatorzy wyznaczyli na godz. 12.00. Miejsce startu pozostało tradycyjne. Jest nim tzw. jodłowskie rondo w centrum miejscowości.

Współorganizatorami wyprawy są Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Nadleśnictwo Sława Śląska. W wariancie tegorocznej trasy do Grochowic zaplanowano krótkie postoje, m.in. na Górze Mirkowej oraz leśnym punkcie odpoczynku „MEL – BUD” w pobliżu Zespołu Krajoznawczo-Przyrodniczego „Gaj Wandy”. Nieco dłuższy pod Grochowicami przy Zrębie Stachury. Tam planowana jest uroczystość zupełnie wyjątkowa - odsłonięcie w lesie pod Grochowicami monumentu poświęconego pamięci Edwarda Stachury.  

Powrót nastąpi czarną Jodłowską Trasą Rekreacyjną. Szacowany czas przejazdu w obie strony nie powinien przekroczyć 5 – 6 godzin, a długość trasy w obu kierunkach wyniesie ok. 30 km.

Warto podkreślić, że trasa rajdu przebiegać będzie po terenie względnie zróżnicowanym, z kilkoma stromymi podjazdami. Różnicować go będzie też nawierzchnia drogi - gruntowa piaszczysta oraz gruntowa utwardzana szutrem oraz otaczający pejzaż z dominantą lasu sosnowego.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>. W Grochowicach uczestników czeka posiłek oraz atrakcyjne pamiątki.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów. 

Redakcja "Tekstów i Pejzaży" współuczestniczy w przygotowaniu rajdu oraz przyjęła nad nim patronat medialny. Kolejne informacje rajdowe będą przekazywane w miarę ich udostępniania przez organizatorów rajdu oraz Stachuriady. 

Jan WOJTASIK

Na mapkach poniżej projektowany dojazd do Grochowic oznaczono kolorem czerwonym, powrót do Jodłowa kolorem czarnym.
 

pogoda.net