Nowa Sól – Otyń – Biała Góra. Po pierwszej wyprawie do Siedliska i kolejnymi: do Bytomia Odrzańskiego oraz Nowego Miasteczka i Kożuchowa przyszła kolej na Otyń. W dniu 16 czerwca 2018 r. o godz. 8,30 z nowego parkingu przy nowosolskim szpitalu  wyruszy V-ty już rajd rowerowy pod hasłem "Z Cepeliadą po Powiecie Nowosolskim".

Trzydziestu cyklistów skieruje się w stronę Czasławia i Ługów, żeby potem przez Konradowo i Zakęcie dojechać do Otynia. Po odwiedzeniu Otynia nastąpi przejazd pod Białą Górę do przystani w Bobrownikach. Tam zaplanowany został czas na posiłek połączony z rekreacją, a ok. godz. 14,00 – rozpocznie się powrót do Nowej Soli. Organizatorzy założyli, że w tym właśnie miejscu rowerzyści zostaną „zaokrętowani” na statek białej floty, czyli „Lagunę”, a tym samym ostatni etap rajdu nastąpi drogą wodną.

Zakończenie rajdu zaplanowano ok. godz. 16,00 na Placu św. Floriana w Nowej Soli. Długość całej trasy nie powinna przekroczyć 27 km. Jednak w przypadku niskiego stanu wody w Odrze, liczyć należy się z ewentualnością dojazdu do Nowej Soli na rowerach, co oznacza konieczność doliczenia dalszych 14 kilometrów.

Trasa rajdu przebiegać będzie po terenie płaskim, w zasadzie bez stromych podjazdów. Różnicować go będzie jednak nawierzchnia drogi - gruntowa piaszczysta, gruntowa utwardzana szutrem i asfaltowa, otaczający pejzaż - las iglasty, mieszany i liściasty oraz środowisko urbanistyczne - miasta, przedmieścia, wioski. Na trasie znajdzie się również rezerwat przyrody oraz użytek ekologiczny.

Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie zwiedzanie Otynia i spotkanie z przedstawicielem władz miasta. Wcześniej będzie możliwość zwiedzenia zabytków zlokalizowanych przy trasie rajdu, w tym zwłaszcza kościoła pw. św. Wawrzyńca w Ługach.

Piaty rajd Cepeliady, podobnie jak wszystkie poprzednie, ma charakter poznawczy – przybliżenie uczestnikom turystyczno-krajoznawczych atrakcji Powiatu Nowosolskiego oraz rekreacyjny – upowszechnienie turystyki kolarskiej jako formy aktywnego wypoczynku. Stanowi imprezę towarzyszącą tegorocznemu Festiwalowi Sztuki Ludowej i Jadła Regionalnego "CEPELIADA".

Rajd jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy upominek. Ilość miejsc jest jednak limitowana i nie może przekroczyć 30 uczestników. O zakwalifikowaniu do udziału będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na długość rajdu i szacowany czas jego trwania pamiętać należy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość pożywienia i napojów. Przezorność wynikająca z przejazdu terenami leśnymi i polnymi uzasadnia ponadto posiadanie przy sobie środków do odstraszania owadów. 

Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Redakcja "Tekstów i pejzaży" przyjęła patronat medialny nad rajdem i współuczestniczy przy jego organizacji.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Poza imieniem i nazwiskiem, niezbędne jest podanie numeru PESEL i telefonu kontaktowego, a także potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyjęcie zgłoszenia będzie każdorazowo potwierdzane.

Jan WOJTASIK

Mapka poniżej przedstawia schematyczny plan przejazdu. Projektowaną trasę oznaczono kolorem czerwonym

pogoda.net